Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lipavský odletěl do Severní Makedonie, projedná například její vstup do EU

Česko

  17:08aktualizováno  17:44
Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země. To řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský. Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Za českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině loňského roku se podařilo odblokovat zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií, kandidátské postavení získala také Bosna a Hercegovina.

„Je to běh na dlouhou trať, ale je třeba si evropskou perspektivu znovu potvrzovat,“ řekl Lipavský. Severní Makedonie se podle něj zavázala k celé řadě vnitřních reforem a změn právního systému, které bude muset schválit Parlament.

Lipavský bude dále se svým protějškem jednat o bezpečnosti včetně dopadů ruské agrese na Ukrajině, o vnitropolitické situaci v Severní Makedonii i v regionu západního Balkánu, o severomakedonském předsednictví v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci (OBSE) v Evropě či o migraci. Z návštěvy se šéf české diplomacie vrátí v úterý.

OBSE popsal jako významnou instituci a jednu z posledních, kde po invazi na Ukrajinu zůstalo Rusko členem. „Ač to nese určité problémy, je zde nějaká možnost alespoň toho nejzákladnějšího bezpečnostního dialogu a pohledu,“ poznamenal Lipavský.

Před odletem schůzka s Fialou

Před odletem se sešel s premiérem Petrem Fialou. Po schůzce uvedl, že se určitě chce letos zaměřit na ekonomickou diplomacii. Připravuje se také na cestu do Indie, po Africe a také po Jižní Americe. „Přál bych si, aby se nám podařilo dotáhnout korespondenční volbu,“ řekl Lipavský,

Chystá též novou koncepce zahraniční politiky, která má věnovat větší pozornost otázkám dodržování lidských práv a podrývání mezinárodního práva a nedodržování závazků ze strany Ruska.

„Nemůžeme se vyhnout situaci na Ukrajině, respektive agresivnímu a zločinnému chování Ruské federace proti Ukrajině. Víme, že ta současná situace je jen extrémním naplněním nějaké širší imperiální politiky ze strany Ruské federace, se kterou my se musíme jako středoevropský stát umět vypořádat,“ prohlásil před poslanci zahraničního výboru ministr Lipavský.

Současná koncepce podle ministra zahraničí nedostatečně reflektuje rostoucí asertivitu, někdy až agresivitu Čínské lidové republiky, a celou řadu dalších hrozeb, ať už jde o energetiku, změnu klimatu či surovinovou politiku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!