Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vojtěchův úřad chystá vyhlášku o povinném očkování seniorů či strážníků. Nová vláda ji může změnit

Adam Vojtěch foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané skupiny obyvatel. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr Adam Vojtěch. Ve Sbírce zákonů by měla vyjít příští týden. Týkat se bude seniorů i některých profesí. Povinné očkování má začít v březnu 2022, budoucí vláda jej však může ještě upravit nebo i zrušit.
  15:23aktualizováno  16:30

Ve vyhlášce jsou uvedeni kromě lidí starších šedesáti let a zdravotníků, policistů či hasičů také strážníci městské policie či jednotky dobrovolných hasičů. Povinnost se bude týkat i mediků. „Ostatní skupiny jsou stejné, jak jsme avizovali,“ uvedl Vojtěch.

Povinnost očkování by měla podle dosavadních informací platit zřejmě od března příštího roku. To však již bude u moci nová vláda, která může nařízení změnit. „Jestli budoucí vláda vyhlášku změní, to už samozřejmě bude na ní. Samozřejmě to klidně udělat může, je to v její kompetenci. Za nás jsme přesvědčeni o tom, že je to v tuto chvíli správná cesta,“ doplnil Vojtěch.

Ten v pátek jednal o dalším osudu pandemického zákona s Anticovid týmem budoucí vlády. Právě ten se v minulosti proti povinnému očkování lidí nad 60 let postavil. V první řadě je podle něj potřeba proočkovat třetí dávkou ty, kdo na ni čekají, a také zástupce bezpečnostních složek, armády, policie, zdravotníky a pracovníky v sociálních službách v souladu s jejich profesními organizacemi. Je tak možné, že nová vláda rozhodnutí po svém jmenování ještě změní.

Podle Vojtěcha je správné jít cestou povinného očkování. „Když se podíváme na vyjádření evropských politiků, tak je jasné, že Evropa se obrací k povinné vakcinaci proti covidu-19. Česko by mělo jít rovněž touto cestou. Vyhlášku budeme navrhovat, jak byla připravována,“ doplnil.

Jste pro povinné očkování proti covidu-19?

celkem hlasů: 19306

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 10. prosince 2021. Anketa je uzavřena.

Ne13288
Ano5882
Nemám na to názor136

Připomněl, že se blíží Vánoce, které mohou být z hlediska šíření viru rizikové. „Diskutujeme o nastupujících Vánocích, jak o nich zabránit masivnímu šíření viru. Určitě budeme včas informovat, jak trávit bezpečně vánoční svátky,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že přes Vánoce se lidé setkávají v rodinách či s přáteli, by Česko podle ministra mohlo po Novém roce čelit opětovnému nárůstu nakažených a hospitalizovaných. „Před Vánoci počítáme s testováním ve školách,“ řekl dále s tím, že tento krok by měl zajistit, že nedojde k masivnímu přelití nákazy do rodin. Žáci by se měli testovat 20. prosince. Připomněl situaci z loňského roku, kdy v lednu začala další velká vlna epidemie.

Vojtěch také nedoporučuje, aby rodiny pořádaly na Mikuláše návštěvy. „Já bych vzhledem k situaci, kde se nacházíme, nedoporučoval, aby se tyto návštěvy v rodinách odehrávaly. Představují riziko. Nesporně nepředpokládám, že by Mikuláš, čert a anděl nosili respirátory,“ řekl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!