Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministrův bratr se pochválil za správu pražských památek

Česko

  12:54aktualizováno  14:12
PRAHA - Bezpečnostní firma ABL se na tiskové konferenci pochválila za dosavadní správu pražských památek, projekt kromě opozičních zastupitelů ale sklízí kritiku i od odborníků. Podle ředitelky Otevřené společnosti Marty Smolíkové se město tímto pronájmem připravilo o strategické památky.

Generální ředitel společnosti ABL Matěj Bárta. foto: ČTK

Zastupitel Jiří Witzany (SNK ED) zase kritizuje to, že nedávné uzavření smlouvy s ABL na dobu neurčitou neschválilo pražské zastupitelstvo. Za uplynulý rok se firmě ABL podle generálního ředitele Matěje Bárty podařilo zvýšit i přes hospodářskou krizi návštěvnost a zkvalitnila se "personální základna". Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Část odborníků přitom aktivitu firmy dlouhodobě spíše kritizuje a hovoří o degradaci památek.

Podle Smolíkové se město zbavilo strategických a symbolických památek.

"Nedokážu si představit, že by například Francouzi pronajali pařížskou radnici soukromé firmě," řekla dnes na tiskové konferenci opozičních zastupitelů. Smolíková se domnívá, že ABL dělá z památek pouze atrakci pro zahraniční turisty a opomíjí samotné Pražany.

"Firma ABL není kvalifikovanou společností pro správu pražských památek," uvedl dnes opoziční zastupitel Witzany. Vadí mu také možný střet zájmů vzhledem k minulé propojenosti firmy se současným ministrem dopravy a členem strany Věci veřejné Vítem Bártou. Witzany upozorňuje rovněž na to, že nedávné prodloužení nájemní smlouvy neprojednávalo zastupitelstvo hlavního města.

Už dříve převedení památek kritizoval například opoziční zastupitel Karel Klíma. "Je tradicí, že takovéto aktivity si města drží. Nechceme přeci, aby PIS vydělávala horentní sumy," řekl ČTK před časem Klíma (ČSSD).

Údajně dobové kostýmy kustodů, kteří mají do památek nalákat turisty, vyvolaly nevoli už minulý rok. Kostýmy figurantů podle některých kritiků neodpovídají době vzniku památek. Nelíbí se ani předsedkyni Klubu za starou Prahu Kateřině Bečkové. "Připadá mi to jako degradace památky a její hodnoty," řekla dnes ČTK. Jde přitom o takové památky, jako je Prašná brána či obě mostecké věže Karlova mostu.

ABL, kterou založil současný ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných, získala do roční správy sedm pražských památek loni v srpnu. V červnu pak uspěla v novém výběrovém řízení a podepsala s Pražskou informační službou (PIS) novou smlouvu na dobu neurčitou.

Za pronájem Prašné brány, Malostranské mostecké věže, Staroměstské mostecké věže, Petřínské rozhledny a bludiště, věže v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně a Staroměstské radnice ABL zaplatí ročně 55 milionů korun.

Firma dnes také představila plánované novinky. Do oprav památek a úprav výstav společnost investuje pět milionů korun. Ve Staroměstské mostecké věži chce zpřístupnit unikátní klenby a část Karlova mostu, návštěvníkům ukáže také originální krovy ze 14. století. Vznikne v ní nová expozice o gotické architektuře.

Nová výstava bude otevřena i v petřínském bludišti, věnována bude labyrintům a zaměří se především na děti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!