Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dodávky munice, výcvik vojáků. Černochová mluvila s ukrajinským ministrem

Ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka vystoupili na tiskové konferenci k výročí začátku války na Ukrajině a k české pomoci, která byla v uplynulém roce poskytnuta. (23 února 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

O plánovaných dodávkách munice na Ukrajinu, výcviku ukrajinských vojáků na území České republiky a situaci na bojišti prostřednictvím videokonference hovořila v pondělí ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Informovalo o tom ministerstvo obrany, podle kterého Umerov vyzdvihl mimo jiné rozvoj spolupráce českého a ukrajinského obranného průmyslu.
  22:17

Prezident Petr Pavel v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci řekl, že Česko našlo v zahraničí zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohlo Ukrajina dodat v řádu týdnů, pokud s partnery ve Spojených státech, v Německu, ve Švédsku nebo dalších zemích zajistí financování.

Černochová doplnila, že země, které by mohly na dodávkách munice spolupracovat, účast podmiňují tím, že o nich nebudou zveřejněny konkrétní údaje.

S Umerovem dnes Černochová podle ministerstva projednala některé praktické aspekty možných dodávek munice na Ukrajinu ze třetích zemí.

„Ministři se dohodli na dalších krocích, které nyní proběhnou, aby Ukrajina mohla dostat munici co nejdříve,“ oznámil resort. Umerov uvedl, že dělostřeleckou munici a také prostředky protivzdušné obrany Ukrajina urgentně potřebuje.

Právě zpoždění v dodávkách dělostřelecké munice a systémů protivzdušné obrany ze západních zemí podle amerického Institutu pro studium války (ISW) a několika ukrajinských a západních zdrojů zkomplikovalo ukrajinskou snahu zabránit ruskému postupu v Avdijivce, ze které se ukrajinští vojáci nedávno stáhli.

„Zachovat lidské životy je pro nás to nejdůležitější, proto jsme se rozhodli stáhnout od Avdijivky,“ řekl Umerov v rozhovoru s Černochovou.

Ministři také mluvili o dosavadních výsledcích a dalším plánovaném postupu ve výcviku ukrajinských vojáků v ČR. V těchto dnech v Česku začíná výcvik dalšího ukrajinského praporu o velikosti přibližně 500 vojáků, uvedlo ministerstvo.

Pokračování výcviku v letošním roce schválila loni v listopadu Sněmovna. Černochová tehdy poslancům řekla, že v Česku absolvovalo výcvik zhruba 3500 ukrajinských vojáků a dalších 500 vycvičili čeští instruktoři v Polsku. Umerov podle ministerstva potvrdil, že tuto formu podpory považuje ukrajinská strana za velmi cennou.

20. června 2023

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...