Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kalousek se vrací. Chce jít do eurovoleb za TOP 09, přesvědčila ho důvěra regionů

Miroslav Kalousek na snímku z října 2021 foto: ČTK

Bývalý ministr financí a poslanec Miroslav Kalousek je připraven kandidovat do evropských voleb za TOP 09. Přesvědčila ho spousta nominací z regionů. „Je to masivní projev důvěry, který nelze odmítnout,“ napsal na síti X. V případě zvolení by se chtěl věnovat především kontrole efektivity evropských dotací, uvedl pro iDNES.cz. O nominaci rozhodne výkonný výbor strany.
  19:29aktualizováno  21:18

„Já myslím, že je to klíčové to, že si velká část mé strany přeje, abych ji zastupoval v těchhle volbách. To je ten největší motiv. Samozřejmě vím, co bych chtěl v Evropském parlamentu, kdybych tam byl zvolen, dělat, to si myslím, že mám promyšleno,“ uvedl pro iDNES.cz s tím, že by mělo jít především o kontrolu efektivity evropských financí.

Následně zdůraznil, že by rád využil svých komunikačních dovedností, aby dokázal mobilizovat konkrétní témata včas.

„Témata, která začínají v Evropě a v členských zemích přicházejí k nám za 3 až 4 roky, kdy už často bývá pozdě,“ pokračoval. Dvě třetiny legislativní aktivity členských zemí vychází z Evropské unie a Česko má podle něj tendenci na ně reagovat pomalu.

Uvítali byste návrat Miroslava Kalouska do aktivní politiky?

celkem hlasů: 4262

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 30. listopadu 2023. Anketa je uzavřena.

Ano2506
Ne1657
Nevím / je mi to jedno99

O jeho nominaci musí rozhodnout výkonný výbor strany. „Já to vidím tak, že jsem připraven přijmout nominace regionálních organizací, pak o tom musí rozhodnout výkonný výbor a pak o tom musí rozhodnout voliči. Já všechna tato rozhodnutí s respektem přijmu,“ zakončil.

Nominovaných je několik desítek

O tom, že o kandidátce rozhoduje výkonný výbor, připomněla i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Nebylo by ode mě kolegiální vyjadřovat komukoliv podporu v kandidatuře do EP, protože schopných a perspektivních osobností, které o ni mají zájem, je v TOP 09 celá řada. Celkově je několik desítek nominovaných,“ reagovala pro iDNES.cz.

Podle politologa Petra Kanioka není Kalouskovo rozhodnutí příliš racionální. „Pan Kalousek se nyní profiloval hlavně v domácí politice, ne v té evropské. Soudržnosti Spolu to určitě neprospěje,“ řekl Kaniok. Dodal, že Kalousek je ve věcech Evropské unie navíc málo čitelný.

Kalousek naznačoval, že by se návratu do politického života nebránil. „Mohli bychom třeba říct, že jsem, když si vezmete koalici spolu, takže jsem byl předsedou dvou z těch tří stran (ve SPOLU). Předsedou té třetí jsem ještě nebyl. Tak to je třeba moje ambice, co vy víte. Pravda, spekulovat se o tom může,“ řekl v listopadu v TV Nova.

Kalousek je spoluzakladatel a bývalý předseda nynější vládní strany TOP 09. Předtím působil v KDU-ČSL, za kterou byl roce 1998 zvolen do parlamentu. Ve straně byl až do roku 2009, v roce 2003 se stal její předsedou. V letech 2007–2009 byl ministrem financí druhé Topolánkovy vlády. V letech 2010–2013 ministrem financí v Nečasově vládě.

V politice se pohyboval do 19. ledna 2021, kdy se vzdal poslaneckého mandátu. Přítomní poslanci napříč politickým spektrem ocenili Kalouska potleskem vestoje. Po odchodu z politiky Kalousek působil jako poradce TOP 09, ODS a KDU-ČSL. V lednu 2022 vláda Petra Fialy schválila Kalouskovu nominaci do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Autor: