Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mise ano, ale s méně vojáky

Česko

Vláda schválila nový plán zahraničních misí české armády pro letošní rok. Do Afghánistánu má jít nakonec o 150 vojáků méně, než se původně uvažovalo. Teď návrh míří do parlamentu.

PRAHA Kauza čeští vojáci v zahraničních misích možná pomalu končí. Poté, co minulý týden lidovecký poslanec Ludvík Hovorka změnil názor a hodlá je podpořit, včera ministři odhlasovali také štíhlejší variantu mise v Afghánistánu. Podle premiéra Mirka Topolánka tak vyšli vstříc opozičním poslancům.

„Doufám, že nyní by měl návrh projít sněmovnou hladce,“ dodal. Nový návrh ministryně obrany Vlasty Parkanové počítá s tím, že v misi ISAF v Afghánistánu by mělo v letošním roce působit 480 vojáků namísto původně plánovaných 650. V misi Trvalá svoboda zůstane nasazeno 100 mužů ze speciálních jednotek bojujících s teroristy. „Ti by měli v průběhu roku své působení ukončit,“ řekla Parkanová.

Nyní se tedy zdá, že vládní návrh by mohl ve sněmovně projít těsnou většinou 101 hlasů. Parkanová by ale chtěla na svou stranu získat i další strany. „Nadále stojím i o podporu opozice. Podobná rozhodnutí nejsou na jednu sezonu a je důležitá širší shoda,“ dodala. S tím ale zřejmě počítat nemůže. Stínový ministr obrany za ČSSD Petr Hulínský totiž včera řekl, že vláda má stále arogantní přístup k opozici, který je třeba změnit a jednat se sociálními demokraty o střednědobé a dlouhodobé koncepci zahraničních vojenských misí.

Do oblasti nově zamíří vrtulníková letka Jednání vlády o zahraničních armádních misích se včera mimořádně účastnil i prezident Václav Klaus. Podle svých slov je rád, že se diskuse o misích uskutečnila. „Možná k ní mohlo dojít dříve, možná jsme se mohli některých problémů zbavit předem. Věřím, že k dohodě se schyluje a pozměněný návrh bude přijat v parlamentu,“ podotkl.

Návrh kabinetu nyní počítá s tím, že největší počet vojáků, 275 osob, bude v rekonstrukčním týmu v Lógaru, který se zabývá opravami infrastruktury, škol a podporou zemědělství v poničené provincii. Nově by měla v provincii Sharan působit i vrtulníková letka, jejíž piloti a technická podpora čítají kontingent 110 osob. Čeští vojáci se mají nadále zabývat i ochranou holandského rekonstrukčního týmu v provincii Uruzgán.

Ministryně obrany Parkanová tedy požaduje celkové zvýšení české účasti již jen o 65 lidí oproti loňskému roku. „Myslím si, že do budoucna se bude muset změnit koncepce schvalování misí a některé z nich by oproti dřívějšku měly mít delší mandát než pouze jeden rok. Hodlám také s opozicí jednotlivé kroky probírat každé dva měsíce,“ doplnila Parkanová.

***

Nově navrhované

počty vojáků

v Afghánistánu

* Ochrana holandského týmu

80 osob

* Letiště Kábul – 55 osob

* Český rekonstrukční tým

v Lógaru se rozšíří na 275 osob

* Vrtulníková jednotka

v Sharanu 110 osob

* Speciální jednotka

v Kandaháru 100 osob

Autor: