Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo na spaní i modlení

Česko

Olympiáda se blíží – V Pekingu už otevřeli vesnici pro sportovce

PEKING/PRAHA První olympijské závody vypuknou až na konci příštího týdne, už od včerejška ale mohou sportovci z celého světa nasávat olympijskou atmosféru.

Čínští pořadatelé slavnostně otevřeli olympijskou vesnici o rozloze 66 hektarů, kde najde během her svůj domov ve 42 domech celkem 17 tisíc sportovců a členů jejich doprovodu. A to včetně prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Rogga, který má v areálu rezervovaný pokoj.

„Všechno jsme připravili a nyní už můžeme přivítat všechny hosty,“ prohlásil Čchen Č’-li, viceprezident organizačního výboru. První si prostory prohlédli domácí reprezentanti. Mezi nimi vyčnívala především hvězda basketbalové NBA Jao Ming.

Na čínské poměry jde podle korespondenta BBC Quentina Sommervilla o vysoký nadstandard. Část domů bude napájená elektřinou ze solárních panelů, na rozdíl od běžných zvyklostí by z kohoutků měla téct pitná voda.

Pořadatelé se snažili, aby se všechny výpravy cítily v olympijské vesnici co nejpřirozeněji. „Znamenalo to pro nás velkou výzvu. Snažili jsme se poznat životní styl, náboženské zvyky a kulturní pozadí lidí z různých částí světa,“ vysvětlil čestný šéf vesnice a bývalý olympijský šampion ve stolním tenise Deng Japing.

Sídliště pod pěti kruhy připomíná soběstačné městečko. Kromě spaní v apartmánech se třemi až čtyřmi ložnicemi v něm najdete obří jídelnu, nemocnici, knihovnu a výukové středisko, kde se vás lektoři pokusí naučit základy čínštiny. Ani věřící rozličných vyznání nepřijdou zkrátka. V zemi se striktní kontrolou náboženství najdou univerzální modlitebnu.

Češi sídlí v bloku B3 Bezkonkurenční by měla být i ostraha areálu, který obklopuje zeď a dvojitá ohrada z pletiva. Přísné kontrole podléhají veškerá zavazadla vnášená do vesnice. „Mám pocit, že bychom tady nemuseli ani zamykat,“ řekl pro ČTK přímo z místa šéf české výpravy František Dvořák.

První obyvatele už má devítipatrový český dům v bloku B3. Dvořák mohl přivítat dráhové cyklisty Tomáše Bábka, Denise Špičku a Adama Ptáčníka. Místo je připravené i pro ostatní. „Zrovna jsme řešili, že několik postelí chybělo, ale dostali jsme ještě jeden apartmán. Takže už mají všichni kde spát,“ oddechl si Dvořák.

Z balkonů visí české vlajky, před britským domem zase stojí červená telefonní budka dovezená z Londýna.

I když drtivá většina pokojů zůstává zatím prázdná, prestižní adresa zná svoji budoucnost po konci her. Po přestavbě se do nich nastěhují běžní Číňané. Tedy ti, kteří budou schopní za byt zaplatit milion dolarů (zhruba 15 milionů korun).

Autor: