Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo na Vyšehradě Waldovi náleží

Česko

Tím, kdo pomohl nalézt místo posledního odpočinku Waldemara Matušky, je spoluzakladatel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl.

* LN S Waldemarem Matuškou jste prý byli dlouholetí přátelé.

Ano, Walda byl mým dlouholetým kamarádem. Potkali jsme se na Floridě, v době, kdy on emigroval. Bydleli jsme asi čtyři hodiny od sebe a velice často jsme se navštěvovali.

* LN Vy jste se nějak podílel i na jeho převozu zpět do Prahy?

To ne, to zajišťovala ambasáda. Ale od samého začátku jsem byl ve spojení s Olinkou Matuškovou. Ta mě pak požádala o pomoc a já jsem se pokusil. Díky primátorovi Bémovi a řediteli Pražských hřbitovů a Pražské pohřební službě jsme našli toto místo na Vyšehradě.

* LN Prý to je vedle Vlasty Buriana, kterého Waldemar Matuška obdivoval, a dokonce rád a úspěšně imitoval?

Ano, je to fatalistická záležitost. Je to čirá náhoda, že bude zrovna vedle člověka, kterého tak miloval. Na druhé straně navíc bude vedle pana profesora Wichterleho.

* LN Bylo to hodně těžké najít právě tohle místo?

Myslím, že mu náleží. A že právě takoví lidé, jako byl Walda, si zaslouží tam být pohřbeni. Takže pro mě je zcela logické a adekvátní, že se podařilo ho nalézt právě tam.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...