Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Místo pokuty odebrání dítěte

Česko

Za maření styku dítěte s rodičem může soud nařídit rodinnou terapii, v krajním případě umístění do ústavu

PRAHA Na více než dvě stě šedesát tisíc korun se již vyšplhaly pokuty, které by měla zaplatit matka Terezy Smutné za to, že neuposlechla rozhodnutí soudu a že se dívka několikrát nesetkala ve smluveném čase se svým otcem Lubomírem Chocem. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek tak matku dívky potrestal devětkrát pokutou pětadvacet tisíc korun a jednou čtyřiceti tisíci korunami.

Rodiče se už více než čtyři roky u soudu dohadují, jak často se má jedenáctiletá dívka stýkat se svým otcem. Jejich rozpory došly tak daleko, že soudce Sládek v červnu loňského roku poslal dívku do psychiatrické léčebny. Jeho krok vyvolal velkou vlnu nevole a kritiky veřejnosti. Do nedávna však neměly soudy téměř jinou možnost, jak potrestat rodiče, který přes nařízení soudu neumožní setkání druhého rodiče s dítětem, než mu opakovaně ukládat pokuty. To se ale od letošního října změnilo.

V platnost totiž vstoupila novela občanského soudního řádu, která dává soudcům na výběr z několika možností. „Opakované pokuty by měl soud dávat jen v případě, že je to účelné. V opačném případě by měl volit jinou možnost. Mělo by se tím zrychlit i celé řízení,“ vysvětlila Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. V minulosti se totiž několikrát ukázalo, že ani opakované uložení pokut nic neřeší. Rodič, který peněžitý trest dostal, se proti němu mohl odvolávat, až mu byl nakonec často i soudem odpuštěn. Celé soudní řízení se tímto celým procesem ale velice protahovalo. Soudci však nyní mohou například místo pokuty nařídit rodičům i dítěti rodinnou či jinou vhodnou terapii nebo pomoc od mediátorů. V krajním případě by pak mohl soud dítě rodiči odebrat a na určitou dobu ho dát do neutrálního prostředí. Zde by se všichni museli řídit podle soudem stanoveného plánu navykacího režimu. „Toto je až krajní řešení a je pouze na rozhodnutí soudce a na jeho odpovědnosti. Musí zvážit všechny důvody pro a proti,“ upřesnila mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová.

K tomuto účelu vznikl i seznam doporučených zařízení, kam by mělo být v krajním případě dítě umístěno. V těch si má dítě pomalu zvykat na odcizeného rodiče. Mezi těmito zařízeními jsou například azylové domy, Klokánky Fondu ohrožených dětí či poradny. Tímto seznamem chce ministerstvo zamezit tomu, aby dítě kvůli rozepři rodičů skončilo v psychiatrické léčebně, jako tomu bylo právě u Terezky Smutné.

Teprve měsíc fungující novinku vítá i prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa. Podle jeho slov však tato novela nestačí. „Problém je v tom, že nemáme žádný zákon o mediaci. Nevíme, kdo může mediátora dělat ani jak by měla mediace nejvhodněji probíhat. Máme seznam vhodných zařízení, ta však nejsou vybavená a sofistikovaná na tak složitou věc, jakou je navazování kontaktu s odcizeným rodičem,“ reagoval Jirsa. Ideální by podle něj bylo, kdyby v Česku vzniklo nové, samostatně fungující zařízení, ve kterém by byli ti nejlepší odborníci a specializovaní soudci, dětští psychologové a psychiatři.

Možnost, že by soudce mohl uložit místo peněžité pokuty například sezení u mediátora, vítá i advokátka Terezčiny matky Věra Ptáčková. „Určitě by to mělo mnohem větší význam a užitek než ukládání neúměrně vysokých pokut,“ řekla s tím, že pokuty, které Markéta Smutná od soudce Sládka dostala, jsou mnohonásobně vyšší, než jsou její finanční možnosti.

***

Jak mohou soudci „trestat“ rodiče Podle novely občanského soudního řádu může nyní soudce místo opakované pokuty neposlušné rodiče, kteří neakceptují soudní nařízení, „potrestat“ i jinak. Soud může například nařídit nějakou formu rodinné terapie či návštěvu obou rodičů i s dítětem u mediátorů. Krajní variantou je odebrání dítěte a jeho umístění na určitou dobu do neutrálního prostředí.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...