Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo srazu extremistů: letní kino

Česko

PRAHA / HRADEC KRÁLOVÉ Dosud utajované místo konání sobotní akce s názvem Den svobody, které se mají zúčastnit stovky příznivců krajní pravice, je prozrazeno. Sraz, na kterém má mimo jiné vystoupit řada neonacistických kapel, se uskuteční v prostoru královéhradeckého letního kina Širák.

Vyšlo totiž najevo, že kino už má dlouho tajně pronajaté organizátor akce – Dělnická strana. Jak je to možné? „Dnes jsme zjistili, že na tuto sobotu je opravdu v kině plánovaná nějaká akce. Měl by to být prý rockový minikoncert. Vše to zařizoval a pronajímal nějaký pan Jiří Bárta,“ řekl včera LN mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda. Provozovatel kina ale až doposud nevěděl, k čemu svůj prostor „zaprodal“. Netušil totiž, že Jiří Bárta je známý aktivista Národního odporu a od 27. července letošního roku jako předseda místní organizace Dělnické strany ve Vlašimi také jeden z organizátorů srazu. S tím, že se touto „fintou“ extremisté dostanou do centra města, nikdo nepočítal. „Policie se na to samozřejmě hned začne intenzivně připravovat,“ dodal Svoboda.

Pravicoví extremisté tak „převezli“ všechny, kteří čekali, že tzv. Den svobody se bude konat někde na poli za branami města. S tím původně počítalo i vedení města.

Sraz mají kolem půl jedné na vlakovém nádraží, ze kterého je to k letnímu kinu skoro tři kilometry. Pokud extremisté půjdou nejkratší cestou, vyrazí z nádraží přes Blažíčkovo náměstí, Hořickou ulicí, třídou Karla IV. a potom přes řeku Labe do Divišovy ulice. Pak mají dvě možnosti. Buď obejít historické centrum ulicí Československé armády, nebo si to ke kinu namířit přímo přes hlavní královéhradecké náměstí. Odtud už je kino vzdáleno jen pár metrů. Letní kino Širák má kapacitu 600 až 1000 lidí.

***

Bývalí vězni: Zastavte extremisty!

Bývalí vězni nacistických koncentračních táborů kritizují úřady za laxní přístup k neonacistickým akcím. Premiérovi Mirku Topolánkovi zaslali otevřený dopis, v němž ho žádají, aby zastavil trend, kdy se do Česka sjíždějí pravicoví extremisté z celé Evropy.

Informoval o tom server iDnes.cz. Lidé monitorující extremismus kritizují i sobotní akci v Hradci Králové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!