Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mistr kompromisu v kruhu věrných

Česko

Seriál LN - Kdo jsou lidé, kteří radí světovým vůdcům? I mezi pobočníky funguje „pekinologie“

Čínský prezident Chu Ťin-tchao odstavil od moci většinu přívrženců svého předchůdce. O jeho stylu vládnutí je toho ale stále známo jen málo.

PEKING/PRAHA „Hlavní čínský poradce Ťia Čching-lin se v pondělí setkal s předsedou rumunského Senátu Mirceou Geoanou a vyzval obě strany ke spolupráci na vyšší úrovni.“ Tato oficiální zpráva z letošního června, která je učebnicovým příkladem komunistického nicneříkání, vypovídá o minimální průhlednosti čínského vládnoucího režimu.

Počíná to u jeho špičky - prezidenta a stranického šéfa Chu Ťin-tchaa - a pokračuje i u jeho pobočníků. O poradcích v klasickém slova smyslu jde mluvit těžko, přesto lze v okolí čínského vůdce vypozorovat skupinu věrných, jejíž členové mají zřejmě vliv i na prezidentovy názory.

Nejdříve ale krátce o samotném Chu Ťin-tchaovi a jeho stylu vládnutí. V roce 2002 se chopil stranických otěží, následně převzal prezidentskou funkci i klíčový post šéfa vojenské komise. Teprve o pět let později, když byl potvrzen ve funkci generálního tajemníka KS Číny, se zbavil i většiny zbylých stoupenců předchozího čínského vůdce Ťiang Ce-mina. A postupně se proměnil i jeho styl. Jak například ve své reportáži z roku 2007 psal americký časopis Time, zasedání politbyra pod taktovkou Chu Ťin-tchaa přestala být nekonečnými zasedáními. „Většinou končí už kolem oběda,“ psal tehdy Time.

Jistotu ale nový čínský vůdce postupně získal i v setkáních se zahraničními vůdci. Zatímco zpočátku měl Chu Ťin-tchao kolem sebe skupinu stranických funkcionářů, později se už nebránil schůzkám mezi čtyřma očima. Pouze nechuť k poskytování rozhovorů mu zůstala dodnes. Pravá ruka. Nebo ruce?

A kdo jsou lidé označovaní jako „spojenci“, „poradci“ či prostě „přívrženci“? Kromě současného premiéra Wen Ťia-paa mezi nimi ční především muž jménem Ťia Čchin-lin, oficiálně označovaný za „hlavního poradce“. Bývalý stranický šéf a starosta Pekingu přitom patřil do tábora bývalého prezidenta Ťianga, svoji loajalitu ale dokázal přesměrovat na současného vůdce. Za dalšího z věrných je označován Ling Ťi-chua, nynější člen Ústředního výboru KS Číny a dřívější organizátor programu a schůzek současného prezidenta. Přezdívá se mu „pravá ruka“. Pak jsou tu i další - jako současný viceprezident a možný příští vůdce země Si Ťin-pching.

Pokud odhlédneme od funkcionářů, mluví se i o neoficiálních či neformálních pobočnících současného vůdce. Například o profesoru Jü Kche-pchingovi, který varuje před překotnými politickými reformami a upřednostňuje postupné zavádění základů demokracie od nejnižší úrovně. Podle něj by i v tomto duchu měla být strana příkladem, podobně jako se pobřežní regiony staly oázami ekonomických změn.

Seriál LN o poradcích, stratézích a dalších lidech z okolí světových vůdců, kteří nejsou příliš vidět, ale dokážou toho hodně ovlivnit.

tento týden vychází

pondělí 20. 7. Spojené státy úterý 21. 7. Německo středa 22. 7. Francie čtvrtek 23. 7. Čína pátek 24. 7. Británie sobota 25. 7. Rusko

***

Věrní pobočníci čínských vůdců

Chu Ťin-tchao Současný čínský prezident je znám jako mistr kompromisu, který dokáže lavírovat mezi názory jednotlivých křídel režimu. Postupně ale upevnil svoji moc a do svého okolí dosadil své věrné.

Ťia Čching-lin Je označován za hlavního čínského poradce. Byl znám svou loajalitou k bývalému prezidentovi Ťiang Ce-minovi, jako jeden z mála jeho věrných ale zůstal i v blízkosti současné hlavy státu. Nejde o klasického poradce, je totiž členem poradního výboru parlamentu a především zasedá v politbyru.

Ling Ťi-chua Je považován za „pravou ruku“ současného prezidenta. Po zvolení Chu Ťin-tchaa do politbyra v roce 1992 mu organizoval program

a sjednával schůzky. Nyní je sám členem Ústředního výboru KS Číny. Jü Kche-pching

Mluví se o něm jako o neformálním poradci - či konzultantovi - prezidenta Chu Ťin-tchaa. Řídí institut při Pekingské univerzitě, který zkoumá možnosti vládních reforem. Sám se pak specializuje na demokratizaci na místní úrovni.

Mao a jeho lékař Li Č'-suej (vlevo) působil přes dvacet let jakou dvorní lékař čínského vůdce Mao Ce-tunga. Ve vypjatých okamžicích se ale nechtěně dostával i do role jakéhosi politického rádce - či spíše byl nucen poslouchat Maovy zaručené recepty na řešení krizí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!