Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Falešná vstupenka? Podvodníky při MS pomůže odhalit policejní kamion hned u haly

Česko

  14:18
Na podvodný prodej vstupenek během mistrovství světa v hokeji, které se koná v Praze a Ostravě od 10. do 26. května, se zaměří policejní mobilní pracoviště. Přímo před pražskou O2 arenou bude parkovat speciální vůz, ve kterém budou odborníci na kyberkriminalitu řešit případy, kdy lidé až u turniketů zjistí, že jejich vstupenka je neplatná. Obdobné opatření bude také v Ostravě.

Novináře dnes o speciální akci informovali šéf oddělení kybernetické kriminality pražské policie Václav Písecký a jeho zástupce Radomil Filek.

Policie nabádá fanoušky, aby kupovali lístky na šampionát pouze u oficiálních prodejců, a vyhnuli se tak případným problémům s falešnými a opakovaně prodanými vstupenkami.

Majitel falešné vstupenky se do haly nedostane, jeho okamžité oznámení však kriminalistům ve speciálním mobilním pracovišti může pomoci k rychlému odhalení podvodníků. Do projektu se zapojí několik desítek pracovníků. Vzhledem k množství zahraničních návštěvníků se počítá i s jejich jazykovým vybavením.

„Kybernetická kriminalita je jednou z oblastí zločinu, která je neustále na vzestupu. Zatímco v roce 2015 jsme řešili přibližně pět tisíc kyberpodvodů, v loňském roce to bylo už 22 tisíc případů,“ uvedl Písecký.

„Před devíti lety na předchozím hokejovém šampionátu v Praze a Ostravě byla většina lístků tištěných, dnes jsou převážně v elektronické podobě. To zvyšuje nebezpečí podvodu v případě, že si je zájemce pořídí z rizikového zdroje,“ doplnil.

Největší problémy s falešnými lístky policisté očekávají před začátkem mistrovství, kdy bude mnoho zápasů vyprodaných a fanoušci se budou snažit pořídit vstupenky za každou cenu.

Policisté budou řešit také prodej lístků překupníky přímo před halami. „V posledních letech se tato pouliční trestná činnost přesouvá do kyberprostoru,“ podotkl Filek.

Velký zájem o vrchol mezinárodní hokejové sezony signalizuje počet zakoupených vstupenek v předprodeji. Ten je na základní část vyšší než před devíti lety, kdy se mistrovství účastnilo více než 740 tisíc fanoušků.

V souvislosti se šampionátem policie zatím nemá signály o konkrétních bezpečnostních hrozbách. Rizika vyhodnocuje skupina, v níž vedle policistů působí i zpravodajské služby. O přesných organizačních a bezpečnostních opatřeních bude policie fanoušky informovat 7. května.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!