Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fiala se dohodl s lékaři. Nabídl jim navíc 9,8 miliardy korun

Česko

  13:11aktualizováno  15:46
Nespokojení lékaři se po neúspěšném jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem sešli ve čtvrtek s premiérem Petrem Fialou. Tématem bylo odměňování zdravotníků. Premiér po jednání řekl, že jednání skončilo pozitivní zprávou. „Dohodli jsem se na navýšení peněz,“ uvedl Fiala. Podle jeho slov lékařům nabídl 9,8 miliardy korun na navýšení mezd. „Garantovali jsme to, že peníze půjdou na platy a mzdy pravděpodobně prostřednictví úhradového dodatku,“ doplnil Fiala.

„Děkujeme panu premiérovi, že o tom s námi jednal. K odvolání protestu dojde po definitivním podpisu,“ řekl viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda. Lékaři, kteří vypověděli přesčasy, odvolají tedy svůj protest tehdy, až se Fialou předložená nabídka potvrdí písemně.

Premiér doplnil, že jednání probíhala a posouvala se. „Byly tu i finanční částky, se kterými pan ministr vstupoval do jednání. Já do toho vstoupil, když se ukázalo, že by se to do 1. prosince nevyřešilo. Pak mě pan Přáda a jeho kolegové požádali o setkání, jsem rád, že se uskutečnilo. Bylo to správné,“ podotkl Fiala.

Provoz v nemocnicích měl být kvůli menšímu počtu lékařů dostupných pro služby od 1. prosince omezený, k tomu dojde o víkendu a v prvních dnech příštího týdne. „Chtěl bych vyzvat lékaře, aby v následujících víkendových dnech tu péči o pacienty zajistili,“ řekl Přáda. Zatím ale nechce vyzvat lékaře, aby vzali výpovědi přesčasové práce zpět.

Nemocnice ve snaze mít dost lékařů na akutní péči ve velké míře lidem odkládaly lidem naplánované operace a vyšetření. Zatím ale není nyní jasné, zda jim budou původní termíny platit. „Operace se v nemocnicích neplánují a neruší ze dne na den. Spíš by to znamenalo, že nemocnice by mohly opět začít ty výkony plánovat,“ řekl Přáda.

Fiala poté ohledně peněz doplnil, že jde finance, které v úhradové vyhlášce jsou. „Na to bude sloužit schůzka s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami,“ pokračoval Fiala s tím, že je potřeba dále debatovat o tom, jak je možné české zdravotnictví dále posouvat.

„Snažím se tomu dávat strategický směr“

„Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo (finance) dostat skutečně do platů a mezd, a v jaké struktuře budou rozděleny,“ řekl dále premiér ke schůzkám.

Podle Fialy je úkolem premiéra vstupovat do jednání, když neprobíhají, jak by mohla. „Snažím se tomu dávat strategický směr a koncepci. Pokud to bude potřeba, tak do jednání vstupovat budu,“ podotkl dále premiér.

Na jednání na sociální síti X reagoval i Miroslav Kalousek. „Ne. Premiér Petr Fiala se s lékaři nedohodl. Premiér jim ustoupil a podrazil tak svého ministra zdravotnictví, který hájil rámec, který mu vymezila Fialova vláda s ministrem financí za ODS. Na místě Vlastimila Válka bych to hodil Fialovi na hlavu, ať si to dělá sám,“ uvedl Kalousek.

Výrazné omezení péče

Ještě v pondělí náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník řekl, že jednání s odbory o růstu platů skončila a že na růst odměn půjde původních 6,8 miliardy korun z úhradové vyhlášky, což lékaři nepřijali jako dostatečný důvod ke skončení svého protestu.

„Ministerstvo dalo nejvyšší nabídku na nárůst platů, a to 8,5 miliardy korun od 1.1. 2024, včetně pětiprocentního růstu platů tabulek. To bylo ze strany odborů bohužel odmítnuto jako nedostatečné. K dohodě tedy nedošlo, ale i tak dostanou zdravotníci v příštím roce přidáno, a to podle původního návrhu ministerstva zdravotnictví,“ pronesl v pondělí na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.

Prezident ČLK Milan Kubek na to v pondělí reagoval slovy, že nabídka ministerstva není přijatelná, protože se týká jen státních nemocnic. Odměny ve státních nemocnicích se totiž řídí platovými tabulkami, mzdy v soukromých či krajských jsou stanovené smluvně. Očekával tak výrazné omezení péče v prosinci.

„Počtvrté jsme dostali úplně stejné návrhy. Sliby na zvýšení platů jsou naprosto nepodložené a ignorují všechny lékaře a zdravotní sestry v regionálních nemocnicích, kterých je většina,“ řekl Kubek a současně dodal:

„Kvůli neústupnosti ministra Válka bude v prosinci zdravotní péče zásadním způsobem omezená.“

V nemocnicích napříč Českem vypovědělo přesčasy na prosinec více než 6 100 lékařů. Podle jejich zástupců to bude v praxi znamenat ochromení mnoha nemocnic a rušení stovek naplánovaných operací i tisíců ambulantních vyšetření. Problém to je pro pacienty, ale i nemocnice, které tak přijdou o nemalé peníze.

Válek se snažil protest odvrátit

Ministr Válek se už několikrát snažil protest odvrátit. Opakoval, že s navýšením základní mzdy pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví souhlasí. Se zástupci České lékařské komory a odbory se ale nedokázal shodnout na modelu, jakým má k navýšení dojít.

Zatímco lékaři žádali zvýšení tabulkových platů, ministerstvo opakovaně nabízelo stanovení minimálního platu pro všechny kategorie pracovníků ve zdravotnictví. To protestující lékaři odmítali a dál trvali na svých požadavcích.

Ředitelé nemocnic shodně s ministrem sice ujišťují, že akutní péči zajistí v plném rozsahu a omezení plánovaných výkonů bude jen částečné, nicméně mnoha lidem už zdravotníci zrušili termíny zákroků naplánované na prosinec. Všechna oddělení totiž musela rozepsat prosincové služby s dvoutýdenním předstihem a nemohla do nich zahrnout přesčasy protestujících lékařů.

„Od 20. listopadu jsou pacienti o informováni o změnách písemně či telefonicky,“ potvrdil například mluvčí Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jakub Sochor.

Pro chod nemocnic velký problém

V řadě nemocnic odmítli přesčasy ve velké míře také chirurgové a ortopedi, podle ČLK nejméně 72 procent ve Svitavách, Opavě, Znojmě, Pardubicích, Příbrami Ostravě, Hradci Králové, Brně, Kladně, Uherském Hradišti, Jihlavě, Ivančicích a třech pražských fakultních nemocnicích (Motol, Všeobecná a Thomayerova).

Většina těchto nemocnic čísla komory rozporuje, podle nich je protestujících lékařů o jednotky až desítky procent méně. I to ale znamená pro chod nemocnic velký problém. Podle Jana Přády budou některé nemocnice muset omezit i akutní péči.

Například ve FN Motol pracuje podle mluvčí zařízení celkem 1 319 lékařů. Slouží jich 765 a z nich podepsalo nesouhlas s přesčasy 245. „Ovšem pouze 50 z nich dalo skutečně výpověď z přesčasové práce, ostatní nás jen informovali, že nebudou akceptovat přesčasy nad rámec 416 hodin ročně,“ upozornila mluvčí motolské nemocnice Pavla Danková.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...