Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Mluví se jako před sto lety

Česko

„V angličtině se běžně pečuje o to, aby žádný text nevyzněl, jako že je o mužích. To u nás běžné není,“ říká Jana Valdrová z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, autorka příručky.

* LN Kdy se nejčastěji setkáváme s genderově nekorektním jazykem?

Těch situací je spousta. Když se dělaly ve světě, ale i v České republice průzkumy, ukázalo se, že když se řekne lékař či právník, tak si pod tímto označením představíte muže. A to je špatně.

* LN Proč je to špatně?

Protože ženy jsou úplně stejně vzdělané, stejně kompetentní a stejně jako muži dosahují úspěchů. Jenom ten jazyk je stále konzervativní.

* LN Chyba je tedy jen v jazyce?

Nejen v jazyce. Mluvčí, když nepřemýšlejí, tak se chovají a mluví stejně jako před sto lety, když lékaři byli pouze muži a učitelé byli pouze muži a všichni odborníci byli pouze muži.

* LN Je to problém pouze u nás?

V mnoha zemích a jazycích se s tím již vypořádali. Nejen v angličtině nebo v němčině. Už i ve španělštině, francouzštině či italštině se s tím pokoušejí něco dělat. Pouze u nás jako by vládl názor, že čeština toto téma nepotřebuje.

* LN Ukazuje se ale, že i ženy samotné o sobě a své profesi často mluví v mužském rodě. Je jich hodně?

Je jich určitě hodně. Je ale také hodně žen, které ani nevědí, že je možné používat u některých profesí ženský tvar. Setkala jsem se například s paní, která nevěděla, že je možné používat tvar obchodní zástupkyně. Je to začarovaný kruh: když se nepoužívají ženské tvary, tak zní divně. Když ale zní divně, tak se raději nepoužívají.

* LN Proč o sobě a své profesi mluví ženy v mužském rodě?

Protože mají pocit, že mužský rod jim dodává na prestiži.

* LN Jsou profese či mužské tvary, které se nedají do ženských převést nebo znějí opravdu zvláštně?

Na to se ptá každý, na kuriozity tipu zabijačka, porodnice, strážnice. Všechna tato slova budou znít divně, dokud se nebudou používat. Pokud chceme, aby nám veřejnost věřila, že můžeme být dobré právničky a vědkyně, tak musíme psát o právničkách a vědkyních.

* LN Zlepšila se situace v České republice, pokud jde o genderově korektní používání jazyka?

První krok ke zlepšení situace udělal zákon, který nařizuje rodově vyváženou formulaci inzerce. Nyní když otevřete inzerci, vidíte tvary jako ekonomka, právnička, ředitelka. Bohužel je ale nevidíte nikde jinde. Na druhou stranu, když jsem o této problematice začala v 90. letech mluvit, byla to velká kuriozita a lidé na moje přednášky chodili, aby slyšeli tyto neslýchané věci. Postupně se nad tím začali zamýšlet. Hodně tomu pomohla znalost cizích jazyků. Například v angličtině se běžně pečuje o to, aby text nevyzněl, jako že je o mužích.

* LN Proč je dobré používání genderově korektního jazyka?

Protože mužský rod propagaci ženám neudělá. Pokud chceme, aby ženy byly stejně hodnocené jako muži a měli stejnou důstojnost a status jako muži, musíme tak o ženách také psát.

Autor: