Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mobyho deska je na spadnutí

Česko

Americký hudebník Moby chystá devátou studiovou desku. Novinka Last Night má být „milostným dopisem newyorské taneční scéně“.

PRAHA Američan Richard Melville Hall, který si od poloviny 80. let říká Moby a pravidelně okupuje hudební hitparády na obou stranách Atlantiku, dokončil následovníka svého tři roky starého alba Hotel. Patnácti skladbová novinka Last Night vychází na konci března u vydavatelství Mute.

Milostný dopis „Album Last Night je tak trochu milostný dopis taneční scéně v New Yorku. Co se mi na ní tolik líbí? Je skvělé, že většina hudebníků je tak eklektická a otevřená novým stylům. Miluju tenhle přístup. V New Yorku jej mají muzikanti, DJs, všichni lidi v barech a klubech. Do pětašedesáti minut desky se vešel celý osmihodinový tah městem,“ směje se Moby, když vypráví o novém albu.

Na blogu svých oficiálních webových stránek moby.com/journal také napsal, že novinka Last Night je mnohem více tanečně orientována než několik posledních počinů a tuto skutečnost připsal tomu, že v poslední době působí ve volném čase jako klubový DJ.

Desku Moby natočil ve svém domácím studiu na Manhattanu a přizval si i několik hostů do rolí vokalistů. Mezi jinými to byli např. MC Grandmaster Caz (autor hitu Rapper’s Delight), Sylvia z kapely Kudu, britský MC Aynzli a Nigerian 419 Squad.

Ďábel poslouchá Mobyho Moby debutoval eponymní deskou v roce 1992, ale mezi hvězdy elektronické scény ho vystřelilo až hitové album Play (1999), jenž se na dlouhých pět týdnů usadilo v čele britského oficiálního albového žebříčku. Dodnes se na celém světě prodalo na deset milionů jeho kopií. Podobně úspěšná byla i následující deska 18 (2000), která navíc slavila výrazné úspěchy i ve Spojených státech. Poslední Hotel uspěla i díky singlu Lift Me Up.

Mobyho skladby se často objevují i ve filmech, slyšet byly například ve snímcích Nonstop párty, Vítězové a poražení, Ďábel nosí Pradu nebo Bourneovo ultimátum.

Po jeho boku se objevili Gwen Stefani, Public Enemy i Mylene Farmer.

Autor: