Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jarní počasí? Příští týden máme šanci, říká Zárybnická

Česko

  19:00
PRAHA - Česko v posledních dnech sužuje sněžení a vypadá to, že se zimy jen tak nezbavíme. Ve středu má napadnout dalších 25 centimetrů nového sněhu. "Takové zimy nejsou výjimečné," říká meteoroložka Alena Zárybnická.

Alena Zárybnická foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Českou republiku v poslední době trápí husté sněžení, ve středu má připadnout dalších 25 centimetrů sněhu. Jak dlouho bude toto počasí ještě trvat?
Zima, jak ta meteorologická, tak astronomická, skončila. Meteorologická posledního února, astronomická letos 20. března v poledne. A ptáte-li se, kolik sněhu ještě napadne, musíme proto, aby byla odpověď korektní, omezit období na následujících nejvýš 5 dní. Předpovídat celkové množství srážek na období delší prostě spolehlivě nejde.

Takže během středy napadne na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku 3 až 15 centimetrů, na horách 15 až 25 centimetrů. Na ostatním území od 0 do 7 centimetrů, přitom nejméně pravděpodobné jsou srážky na západě Čech. Ve čtvrtek bude sněžit v polohách nad 400 metrů a na východě jen nad 600 metrů nad mořem - spadne maximálně kolem 5 centimetrů. V pátek budou srážky zřejmě jen zanedbatelné. A o víkendu zase maximálně kolem 5 centimetrů denně, a to v polohách nad 400 metrů nad mořem.

Lidovky.cz: Čím si toto dlouhodobé chladné počasí vysvětlujete?
Takové zimy nejsou výjimečné. V historii se objevily a objevovat se budou i dále. Spekulovat můžeme jen o tom, jestli jsou extrémnější projevy počasí důsledkem globální změny klimatu. A na tom se klimatologové většinou shodují. Říkají, že ano.

Lidovky.cz: Kdy se tedy můžeme těšit na pravé jarní počasí?
Předpovídat teploty na víc než 10 dní dopředu není relevantní. Takže jediné, co můžeme spolehlivě říct, je to, že v tomto týdnu nebudou odpolední teploty vyjádřitelné dvojcifernými číslicemi. Udrží se nejspíš do maximálně šesti stupňů Celsia. Příští týden máme šanci, což naznačují modely, ale na spolehlivější výpočet je třeba si ještě pár dní počkat.

Lidovky.cz: Podobné husté sněžení jako v posledních dnech už nám ale nehrozí?
Vyloučit další vydatnější sněžení rozhodně nemůžeme. Jen je to vzhledem k ročnímu období méně pravděpodobné. Když takhle doufat vydržíme ještě tři týdny či měsíc, bude se pravděpodobnost dalšího pořádného sněžení limitně blížit nule.

ČTĚTE TAKÉ:

Do konce týdne bude slunečních paprsků pomálu. Možná neděle a počátek příštího týdne naznačují jistou šanci. Každopádně, jakmile se slunce ukáže, bude to cítit. V dubnu už má sílu a dokáže vytáhnout odpolední teploty o pět stupňů Celsia výš, než by byly, kdyby zůstalo zataženo.

Lidovky.cz: Nehrozí pak Česku kvůli rychlému tání sněhu povodně?
Bude záležet na tom, jak vysoko se teploty dostanou. Nejvíce rizikový je nárůst nad deset stupňů Celsia, vydatné dešťové srážky a silný teplý vítr. To pak sníh doslova mizí před očima. Někdy tak rychle, že to koryta potoků, nejčastěji těch menších, nedokážou zvládnout. Každopádně to je velké riziko, které mají meteorologové pod drobnohledem a včas varují.

Lidovky.cz: Na předpověď, jaké bude léto, je ještě brzy.
Meteorologie, je mi líto, neumí na takovou otázku odpovědět. A pokud z někoho odpověď vymámíte, nespoléhejte na to. Jestli mu jeho prognóza vyjde, bude to čistě náhoda. Můžeme si leda tak přát, aby bylo méně extrémní než léta minulá a abychom se obešli bez zásadních počasových průšvihů. Jinými slovy, aby frekvence výstrah varujících před nebezpečnými meteorologickými jevy, byla co nejmenší.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...