Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Modigliani nebude na Kampě

Česko

Očekávaná výstava díla Amedea Modiglianiho, která se na listopad chystala v Museu Kampa, se uskuteční v Obecním domě a v pozdějším termínu.

PRAHA Jak oznámila galerie Vernon, jež údajně přes rok připravuje ve spolupráci s italskou kurátorkou Serenou Baccaglini do Musea Kampa expozici významného malíře počátku 20. století Amedea Modiglianiho, jsou organizátoři nuceni přesunout výstavu do Obecního domu. „Museum Kampa, které původně nabídlo své prostory k uspořádání této výstavy, bohužel nerespektovalo podmínky spolupráce, na kterých se obě strany domluvily,“ konstatuje včerejší zpráva z galerie Vernon.

Zahájení proto odkládá na pozdější termín - potrvá od 8. prosince do 28. února příštího roku. Výstavu mají podle původního konceptu tvořit Modiglianiho obrazy zapůjčené například z Izraelského muzea v Jeruzalémě, Estorick Collection v Londýně, ze sbírky současného moderního umění Studio Guastalla v Miláně a dále ze soukromých sbírek z Německa či Ameriky. Cílem je představit i „Modiglianiho spletitý životní příběh“.

Dohoda nemožná „Vyjadřujeme hluboké politování nad vzniklou situací, kterou však galerie Vernon nezpůsobila a nenese za ni jakoukoli odpovědnost,“ vysvětluje prohlášení galerie. „Umělecká kvalita výstavy a hlavně výše její organizační úrovně a profesionální průběh jejích příprav je pro nás na prvním místě, a proto je přesunutí výstavy nutným řešením... Výstava Amedeo Modigliani sice mění své místo, ale její obsah i význam zůstávají nezměněné.“

Kurátorka ve svém konceptu výstavy využila faktu, že v Modiglianiho archivu v Římě našla fotografii, na které je Modiglianiho socha Warm Chromatics (Teplá chromatika) zachycena společně s obrazem Amorfa, fugue en deux couleurs (Amorfa, dvoubarevná fuga) Františka Kupky (je ve sbírce Národní galerie v Praze). Fotografie pochází z podzimního pařížského Salonu z roku 1912. Museum Kampa bylo jako prostor pro výstavu Amedea Modiglianiho vybráno právě proto, že vlastní nejrozsáhlejší sbírku děl Františka Kupky. Zdálo se logické, že by díla obou umělců spolu korespondovala. Ideu spojit opět dohromady tyto dva umělce a jejich díla kurátorka Serena Baccaglini údajně neopouští.

Ředitel Musea Kampa Jiří Lammel potvrdil, že se výstava Modiglianiho zde neuskuteční: „Museum Kampa uvítalo ukončení spolupráce se společností Vernon Consulting s. r. o., neboť necelý měsíc před zahájením výstavy tato společnost nebyla s to předložit kompletní seznam děl, a navíc kvalita připravované výstavy neodpovídala standardům Musea Kampa.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!