Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Opakované volby v Moldavě, kde vyškrtli některé voliče, podle soudu platí

Volební místnost v obci Moldava (7. ledna 2023) foto: ČTK

Výsledky voleb v Moldavě na Teplicku jsou platné. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl všech 23 návrhů, které se týkaly opakovaného hlasování. Vyplývá to z úřední desky soudu.
  16:55

Starostka Lenka Nováková (Otevřeně ke všem) nechala před loňským zářijovým i letošním lednovým hlasováním vyškrtnout ze seznamu některé voliče. V krušnohorské obci nedaleko hranic s Německem při řádných volbách zvítězilo hnutí SPD, v opakovaném hlasování uskupení Otevřeně ke všem.

Návrh na neplatnost voleb podalo několik lidí včetně Ivety Boudišové, která byla lídryní SPD, ale do zastupitelstva se po opakovaném hlasování nedostala. Na soud se obrátilo také hnutí Rozvoj Moldavy a Nového města.

Lidé vyškrtnutí ze seznamu, kterým volební komise neumožnila hlasovat, vyjadřovali rozhořčení přímo při volbách, na místě sepisovali stížnost. Obecní úřad vyškrtl ze seznamu voličů 38 lidí, kteří podle něj mají v krušnohorské obci jen formální bydliště, ale fakticky tam nežijí.

Volební účast při lednovém hlasování byla přes 90 procent, oprávněných voličů bylo 115. V devítičlenném zastupitelstvu bude mít Otevřeně ke všem tři mandáty. Stejný počet připadl koalici Spolu. Dva zastupitele má hnutí Rozvoj Moldavy a Nového Města. Jeden mandát má SPD, křížkování do zastupitelstva posunulo kandidátku z pátého místa.

Hlasování v Moldavě se opakovalo na základě rozhodnutí krajského soudu po řádných podzimních volbách. Předseda volební komise Oldřich Kozler, nominovaný SPD, před začátkem zářijových voleb uvedl, že rozhodnutí o vyškrtnutí lidí nebude respektovat a nechá volit všechny voliče ze seznamu.

Z usnesení soudu vyplývá, že okrsková volební komise nemá právo hodnotit, kdo je skutečně občanem dané obce, nemůže přezkoumávat oprávněnost vyškrtnutí osob obecním úřadem ze seznamu voličů. Povinností okrskové komise je toto vyškrtnutí respektovat.

Volby loni v září vyhrálo hnutí SPD. Druhé skončilo uskupení Otevřeně ke všem.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...