Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Morava míří na církevní veletrh

Česko

BRNO Na návštěvníky z Itálie a jiných katolických zemí hodlá zacílit Jihomoravský kraj. Speciálně hodlá propagovat například kostely, na jejichž stavbě se podíleli italští architekti.

Zuzana Vojtová z Centrály cestovního ruchu jižní Moravy uvedla, že snaha souvisí s oslavami 1150. výročí příchodu křesťanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Při té příležitosti je v roce 2013 pozván i papež. Její kolegyně Libuše Vlachová za několik týdnů zamíří do Bergama poblíž Milána na veletrh turistiky spojené právě s náboženskou tematikou. „Bude to zatím taková zkouška, nicméně chceme tam naše aktivity a zajímavosti představit,“ sdělila Vlachová LN.

Podle Vojtové chce region lákat italské turisty třeba na mariánský chrám ve Křtinách, který stavěl český stavitel italského původu Jan Blažej Santini. Jeho díla stojí i na dalších místech Moravy. „Dalšími destinacemi je třeba barokní kostel svatého Petra a Pavla v Rajhradě, kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici u Tišnova nebo brněnské kostely svatého Jakuba či svatého Tomáše,“ dodala Vojtová.

Podle ní pokračují jednání s italskými cestovními kancelářemi, aby zařadily jižní Moravu do svého itineráře. Česko totiž má podle agentury CzechTourism obrovský potenciál stát se oblíbenou destinací především křesťanských turistů. Do země by prý mohlo jezdit ročně i několik stovek tisíc poutníků z celého světa.

„Brno je důležitou zastávkou křesťanských turistů při cestě na Velehrad nebo do Olomouce. Cestou do Velehradu se speciálně italští turisté rádi zastavují na Špilberku, aby se podívali na celu spisovatele a dramatika Silvia Pellica, který zde byl několik let vězněn,“ dodala Alice Dvořáková z CzechTourism.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: