Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moravský meč není na prodej

Česko

Památková diplomacie - Kolowratové drží symbol více než 300 let, dostanou nabídku předat ho státu

Znovuobjevený symbol Moravy si hodlá ponechat rod Kolowratů, kterému už stovky let patří. Ale vystaví ho prý výrazněji než dosud.

BRNO Delikátní problém řeší brněnští památkáři. Přemýšlejí, jak přesvědčit rod Kolowratů, aby jim prodal jedinou dochovanou insignii Moravského markrabství - ceremoniální meč.

Stříbrná bohatě zdobená zbraň má pro Moravu podobný význam jako pro Čechy korunovační klenoty. Rod Kolowratů ji drží více než tři sta let. „Určitě ji nehodláme prodat. Má pro nás historický význam,“ řekla LN členka rodu Andrea Kolowratová.

Ředitel brněnských památkářů Petr Kroupa je přesto odhodlán se o jednání alespoň pokusit. „Nyní je meč vystaven na zámku ve Valticích a budí obrovský zájem. Až výstava skončí, zkusím zástupce rodu přesvědčit. Když ne o prodeji, tak alespoň o další zápůjčce, aby zůstal na Moravě,“ poznamenal. O ceně nechce spekulovat. „Jde ale o tak významnou památku, že by se snad v případě dohody zdroje našly,“ dodal. Zbraň je podle neoficiální informací pro výstavu pojištěna na několik milionů korun. Nové historické souvislosti ale cenu zvedly. Meč patří do sbírek zámku Rychnov nad Kněžnou, který Kolowratové získali v restituci. „Vybíráme mu důstojnější místo. Chceme ho lépe představovat,“ řekla Kolowratová. Zatím se lidé soustředili spíše na nedaleko vystavená díla Karla Škréty.

Pravý význam meče odhalili historici, kteří pro Valtice připravovali výstavu o nositelích Řádu zlatého rouna. „Kurátoři Lenka Kalábová a Michal Konečný pro výstavu půjčovali od rodu Kolowratů obraz Františka Karla hraběte Libštejnského z Kolowrat. A paní Kolowratová se zeptala - a o ten meč na obraze zájem nemáte?“ říká Kroupa. Pak zjistili, jak významný předmět vlastně drží v ruce.

Meč šlechtici udělil císař Leopold I. po roce 1667 jako symbol správy Moravy. Učinil tak ve chvíli, kdy ho jmenoval zemským hejtmanem, tedy nejvyšším úředníkem země. Z jedné strany meče je poškozená moravská orlice, na druhé orel císařský. Meč je ze železa a ze stříbra, je zdobený a zlacený. Když hrabě v roce 1700 zemřel, meč již jeho nástupce nedostal.

Zájem o meč je takový, že ho v září touží vidět lichtenštejnský kníže Hans Adam II. I jeho předci patřili mezi moravské hejtmany.

Autor: