Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moťka získal část Crystalexu

Česko

NOVÝ BOR Akcie obchodního zastoupení zkrachovalé společnosti Crystalex v bavorském Selbu získala společnost OMGD Otakara Moťky. Za stoprocentní balík akcií dceřiné firmy Bohemia Crystal zaplatil 32,5 milionu korun.

Včera o tom informoval Dalibor Hlaváč, ředitel finančního poradenství společnosti Deloitte Advisory, která prodej hlavních aktiv sklářské společnosti Crystalex zajišťovala.

Prodejem zastoupení v Selbu skončil podle Hlaváče prodej hlavního majetku Crystalexu. „Nyní už zbývají jen menší nemovitosti a další majetek, jehož prodej bude organizovat insolvenční správkyně,“ dodal.

Výběrové řízení původně vyhrála firma Ullmann Glass, která za balík akcií nabídla více než 94 milionů korun. „Nakonec ale nezaplatila, a tak firmu získal zájemce s druhou nejvyšší nabídkou,“ řekl Hlaváč.

Zastoupení bude podle něj Moťkovi sloužit k odbytu produkce Skláren Kavalier, které koupil za zhruba 400 milionů korun. Zastoupení bude prodávat také sklo Crystalexu, který ve veřejné soutěži získala za 362,7 milionu korun firma CBC Invest.

Novoborský podnik byl největší z podniků zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), loni sklárna uskutečnila zakázky za 1,56 miliardy korun. Nápojové sklo vyvážela do 65 zemí světa.

V lednu se ale výroba zastavila, a když banky odčerpaly z účtů firmy veškerou hotovost, nebylo z čeho platit dodavatelům ani vyplácet zaměstnance. Od 12. března je Crystalex v konkurzu, o práci přišlo 1630 lidí. Nyní Crystalex znovu rozjíždí výrobu. V současné době pracuje zhruba 80 lidí v Karolince a asi 50 v Novém Boru, kde se rozjela část finální úpravy skla.

Zástupce firmy Jiří Hudera věří, že se výroba skla znovu rozjede na počátku příštího roku a postupně zaměstná až 400 lidí. „V současné době jednám o možné podpoře také s úřadem práce,“ dodal. Klíčové podle něho ale bude získat zakázky a v tom by obchodní zastoupení v Německu mělo pomoci.

***

Crystalex

Prodej firem Crystalexu Výběrové řízení na prodej podniků ze zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading vyhlásila insolvenční správkyně 9. června. Kromě Crystalexu a jeho německého zastoupení byla na prodej také ruční výroba ve Vrbně pod Pradědem, kterou za 6,65 milionu korun získala firma ALand Europe podnikatele Pavla Loudy. Ten již dříve koupil Sklárny Bohemia.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...