Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moudrý už v lize domával

Česko

Pomezní sudí skončil kvůli ofsajdu, který mylně odmával při gólové akci Plzně

PRAHA Regulérní, avšak neuznaný gól jim už nikdo nevrátí, přesto se v Plzni dočkali alespoň částečné satisfakce. Pomezní sudí Jaroslav Moudrý se už na zápasech první a druhé ligy s praporkem v ruce neukáže. Komise rozhodčích Českomoravského fotbalového svazu ho totiž vyřadila z listiny pro nasazování do profesionálních soutěží.

„Ovlivnil utkání a jeho výsledek, ale neviděl bych v tom úmysl. Jde spíš o nepozornost – tedy lidský faktor,“ vysvětlil šéf komise Luděk Macela, proč sáhnul k tak tvrdému trestu.

Ten je mimochodem přísnější, než loni v březnu dostal Jiří Jech, když Slavii upřel dvě penalty v utkání s Ostravou. Tehdy byl vyřazen z nominační listiny jen na osm následujících zápasů.

Moudrý se dopustil osudové chyby v Uherském Hradišti při zápase domácího Slovácka s Plzní. Čtyři minuty před koncem utkání se za stavu 2:2 podařilo západočeskému záložníkovi Danielu Kolářovi vstřelit vítězný gól, jenže pomezní odmával ofsajd a hlavní rozhodčí Petr Mikel ho poslechl.

Trest dostalo sedm rozhodčích Moudrý chybu přiznal, při včerejším zasedání komise rozhodčích se vymlouval na osobní problémy. „Ale to nikoho nezajímá. Kdybych to věděl dřív, tak ho vůbec nenominuji. Takhle při klíčové situaci zaspal a je z toho obrovská hrubka,“ zlobil se Macela.

Výkony mužů s píšťalkou mu v prvních dvou kolech jarní části fotbalové ligy neudělaly pražádnou radost. Macelova komise včera potrestala i dalších šest sudích omezením delegace na dva až tři zápasy. Roman Hrubeš totiž přehlédl šlápnutí plzeňského Petržely na Jiřího Poděbradského v utkání s Hradcem Králové. Pavel Franěk nepísknul Slavii penaltu v zápase s Brnem. Dvojice Michal Paták a Jiří Pospíšil měla přisoudit penaltu Teplicím v zápase s Českými Budějovicemi a Radek Příhoda nepísknul ostravský penaltový zákrok v utkání se Spartou. „Je to asi nejhorší start do jara, jaký jsem ve funkci zažil. Proto si tato mimořádná situace vyžádala mimořádná řešení,“ uznal. Co tím měl na mysli?

Na příští středu svolal mimořádnou schůzku, na které bude s potrestanými i ostatními rozhodčími podrobně rozebírat chyby, jichž se v úvodních kolech dopustili. „Ať se jim to líbí, nebo ne, některé jejich přehmaty si prostě nedokážu vysvětlit. Přitom jsme při přípravě nic nezanedbali,“ řekl Macela.

Přes množství chyb svou nominační strategii sudích neovlivní. Do očekávaného sobotního šlágru vedoucí Plzně se druhou Spartou pošle podle vlastního svědomí ty nejlepší rozhodčí. „A tak to dělám vždycky. Snažím se vyjít vstříc všem klubům. Nedá se říci, že tento zápas je nejdůležitější. I týmy, které hrají o sestup, vám řeknou, že jejich zápas je klíčový,“ vysvětlil.

Všechno by se podle něj vyřešilo zavedením videorozhodčích. „Ale to nám FIFA zakázala a proti ní bojovat nebudeme. S videem by se ale spousta takových situací ani nemusela řešit,“ dodal.

***

Petrželův trest: nestihne Spartu

* Co se stalo? Plzeňský fotbalista Milan Petržela šlápl při utkání s Hradcem Králové na protihráče Jiřího Poděbradského. Incident sudí přehlédl, ale zachytily ho televizní kamery.

* Trest od disciplinární komise: Petržela nesmí nastoupit tři zápasy. První díl trestu si odpykal minulý víkend na Slovácku, nestihne však ani zítřejší šlágr se Spartou a další domácí utkání s Českými Budějovicemi.

* Jak se hájila Plzeň, jak argumentovala disciplinárka? Podle majitele plzeňského klubu Tomáše Paclíka šlo v případě Petržely o neúmyslný čin. Komise naopak tvrdila, že k incidentu došlo po odpískání, což reprezentačnímu záložníkovi přitížilo. Nicméně výše trestu se pohybuje na spodní hranici sazebníku.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...