Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Můj život, moje dílo, můj skútr

Česko

„Ma vie, mon ouvre, mon scooter“, to je název pamětí. A její autor? Podepsán Jean Sarkozy.

PAŘÍŽ/PRAHA Není sice nejstarší, ale za svůj život už vystřídal několik vysokých postů, o kterých jeho mnohem starší kolegové mohou jenom snít. Řeč je o synovi francouzského prezidenta Jeanovi Sarkozym. Jednoduchý název Ma vie, mon ouvre, mon scooter („Můj život, moje dílo a můj skútr“), tak je pojmenována nejnovější kniha o životě četnými kritiky označovaného jako protekčního synka Sarkozyho juniora. Není to ale klasická kniha pamětí, je to spíše životopis.

A autorem není ani tak úplně Jean Sarkozy... Jedná se totiž o čistou satiru. Z mladého privilegovaného prezidentského synátora, který usiloval například o takový post, jako je ředitelské místo státní společnosti EPAD spravující La Défense, si tedy poněkud „utahuje“.

Obětoval jsem vlasy, skútr, svou pýchu...

Kniha „pamětí“ nese podtitul „Falešné vzpomínky prince Jeana“. Podle internetového serveru France Soir mladý student druhého ročníku právnické fakulty totiž nikdy nepřestane vyvolávat posměch mezi lidmi.

Je to soubor koláží, které se strefují například i do samotného Nicolase Sarkozyho. „Jean“ ho v jedné pasáži obviňuje z toho, že mu v kauze La Défense nepomohl. „Obětoval jsem vlasy, skútr, svou pýchu,“ rozčiluje se v knize.

Téměř stopadesátistránkové dílo za jedenáct eur vyšlo včera. Na pultech knihkupectví by se mělo objevit ještě v průběhu tohoto týdne. Nakladatelství si už kvůli jejímu „autorovi“ slibuje velké tržby. „Je to kniha v nejčistší tradici satiry,“ tvrdí editor Marc Grinsztajn před případnou kritikou. Sám „princ Jean“ ještě na nové dílo oficiálně nereagoval.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...