Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Mumie, Leon a Nikita pěkně pohromadě

Česko

PRAHA Pražské kino Atlas nabízí přehlídku filmů Luka Bessona. Včera přišel do českých kin francouzský film režiséra Luka Bessona Tajemství mumie, který vznikl podle komiksu Jacquese Tardiho Neobyčejná dobrodružství Adele Blanc-Sec. Snímek nabízí kombinaci akčních sekvencí a triků s humornými scénami a dialogy. V předpremiéře ho uvedlo pražské kino Atlas, které k této příležitosti připravilo exkluzivní přehlídku tvorby francouzského filmaře. Do 22. září v ní uvede celkem devět Bessonových celovečerních snímků.

Do hlavní role tohoto projektu režisér obsadil mladou francouzskou herečku Louisu Bourgoinovou, známou například ze snímku Mikulášovy patálie. Mužskou roli vytvořil Mathieu Amalric, jenž byl k vidění například v poslední bondovce Quantum of Solace. Besson, který byl také autorem scénáře, tvrdí, že si novým snímkem splnil sen. V jednom z rozhovorů řekl, že si komiksový příběh velmi oblíbil zejména díky hlavní hrdince, jež na svou dobu působí velmi odvážně a pokrokově.

Mezi snímky, které se v Atlasu objeví, budou například Magická hlubina, Brutální Nikita, Leon a Pátý element. Nejstarším bude Poslední bitva z roku 1983. Celkem jde o čtyřiadvacet projekcí.

Režisér, producent, scenárista a střihač Luc Paul Maurice Besson se narodil 18. března 1959 v Paříži jako syn instruktora vodního lyžování a učitelky plavání. Od mládí ho přitahovalo moře a stal by se nejspíše oceánografem. V sedmnácti letech mu však dopravní nehoda znemožnila další potápění, takže se začal profesionálně zabývat filmem. Vyzkoušel si různé filmařské práce a profese. Jeho filmy byly několikrát nominovány na francouzskou cenu César.

Podle dramaturga Atlasu Jiřího Králíka je Bessonova přehlídka jednou z prvních akcí tohoto dvousálového pražského kina. V nově koncipovaném programu počítá i s přehlídkami národních kinematografií, projekcemi pro děti i středoškolské studenty, setkáními s předními filmaři, projekcemi tvorby dokumentární, animované a experimentální. V programu se tak objeví snímky nekomerční i komerční, neboť větší sál umožňuje projekce v systému 3D. V říjnu se uskuteční přehlídka filmů Vojtěcha Jasného, zaměřená především na tituly, které natočil v zahraničí. V listopadu bude následovat Jan Švankmajer.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...