Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jen jsem se opřel, popsal muž shození družky do kolejiště metra. Dostal 11 let

Česko

  15:22
Soud poslal Tomáše Urbana na 11 let do vězení se zvýšenou ostrahou za to, že strčil svou družku do kolejiště metra a od vážně zraněné ženy odešel. Muž čelil obžalobě z těžkého ublížení na zdraví. Soudní senát však dospěl k názoru, že se Urban pokusil o vraždu, u které je trestní sazba deset až 18 let. Verdikt není pravomocný.

„Každému normálně uvažujícímu člověku musí být jasné, že při strčení osoby ze dvoumetrové výšky do kolejiště může dojít k úmrtí,“ uvedl předseda senátu pražského městského soudu Tome Frankič. „Smrtelný následek mohl nastat jak v důsledku utrpěných zranění, tak i v důsledku kolize se soupravou metra. Ta nepřijela, protože to zařídili jiní lidé,“ dodal.

Incident se stal loni 11. srpna ve večerních hodinách ve stanici metra Smíchovské nádraží. Podle kamerových záznamů tam Urban dorazil za svou o rok mladší družkou a snažil se jí vlastním tělem zabránit v dalším pohybu. Když ho obešla, s krátkým rozběhem ji na nástupišti strčil oběma rukama do zad.

Žena, která má kvůli dlouhodobým psychickým problémům omezenou svéprávnost, spadla hlavou napřed do kolejiště. Vedle pohmoždění mozku a plic jí náraz způsobil tříštivou zlomeninu čelisti, kterou museli lékaři operovat.

Padesátiletý Urban, který před vzetím do vazby žil na ubytovně, družku u soudu nejprve nazýval svou „lásečkou“ a uváděl, že se s ní chtěl oženit. Poté, co soudce přečetl její výpověď, Urban začal ženu označovat pouze příjmením, tvrdil o ní, že lže a „pije jako žok“.

Muž původně trval na tom, že si útok na družku nepamatuje. Odmítl, že by tehdy byl pod vlivem alkoholu nebo drog. Zdůrazňoval také, že je v invalidním důchodu kvůli úrazu hlavy, který se mu stal v roce 1990 na elektrikářském učilišti.

V pátek přišel s novou verzí. „Mám slabé srdíčko. Jiskřičky před očima, dušnost. Já jsem se prostě opřel a ta holka to odnesla, chudák spadla do toho kolejiště, což mě strašně mrzí,“ řekl. Marně žádal, aby soud přibral jako znalce kardiologa, který by ho vyšetřil.

Podle rozsudku má Urban uhradit zdravotní pojišťovně odškodné 235 000 korun a družce dalších 102 000 korun. Obžalovaný, státní zástupkyně i zmocněnec si ponechali lhůtu k případnému podání odvolání.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!