Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muzea chtějí porazit „kostky“

Česko

Chystá se muzejní noc, lidé hledají dlažební kostky či jinou atrakci navíc. Rádi by z loňského „uměleckého řádění“ udělali tradici.

BRNO Kde jsou v Brně volně složené dlažební kostky? Stavební firmy uklízejí. Nahání jim strach, že by se mohla zopakovat ta část loňské Brněnské muzejní noci, při níž lidé rozebrali pytle s kameny určenými k vydláždění Husovy ulice a postavili z nich stovky hradů a staveb.

Pro lidi to byla úžasná zábava, pro stavební firmu několikadenní zpoždění při odstraňování a třídění kostek několika barev a typů. „Co můžeme, uklidíme,“ přiznávají zástupci stavebních firem. Rozestavěné plochy v Běhounské a Joštově ulici a na Moravském náměstí mohou k zopakování akce lákat.

Organizátoři ustoupili – noční programy se letos neuskuteční v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Z technických důvodů bude muset zůstat uzavřený, lidé by se k němu nedostali. A jinde muzejníci slibují atraktivnější nápady něž „kostky“.

Přesto si zejména mladí Brňané vyměňují prostřednictvím e-mailu a sítě Facebook nápady, kde by mohli „alespoň malou pyramidu postavit“. Městská policie pro jistotu zintenzivní hlídky. „Strážníci budou pomáhat všude, kde se lidé budou pohybovat, ale ohlídat by měli také staveniště,“ poznamenala její mluvčí Denisa Kapitančíková. Na ostrahu stavenišť se ale musejí zaměřit samy firmy. Jejich zástupci nechtějí opatření upřesňovat, aby neomezili jejich úspěšnost.

Loňskou „kostkovou horečku“ stále připomínají záběry z té doby, které si lidé pořídili. Stavějí na nich hrady, pyramidy, ale i nápisy. A ti, kteří to nestihli při samotné muzejní noci, se do Husovy vraceli v dalších dnech, takže stavební firma musela k ostraze najmout další černé šerify. „Lidé ze všech koutů republiky nám to záviděli,“ popsal to jeden z loňských účastníků. „Betálné štatl,“ vystihl vše další v diskusi Lidovek.cz. Stavební firmy však upozornily, že jen náhodou se nikdo nezranil. „Byl to zážitek i pro nás, vidět onu úžasnou spontaneitu lidí. Ale kdybychom něco podobného připravovali, tak by to ten esprit ztratilo. Takže se necháme překvapit,“ míní ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Možná letos uspokojí návštěvníky „jen“ programová nabídka. I v ní bude totiž prostoru pro kreativitu dost. „Nechali jsme vyrobit nástroje z novodurových trubek a příchozí si na ně budou moci zahrát,“ říká Klára Havlíčková z Technického muzea. V Muzeu romské kultury se budou vyrábět mozaiky z barevných písků a speciálním „hostem“ Diecézního muzea bude živý osel. „A lidé tu budou moci vstoupit do břicha velryby,“ řekl ředitel muzea Karel Rechlík.

***

MUZEJNÍ NOC Sobota 15. května v Brně a okolí * Co: Brněnská muzejní noc, při níž se zdarma a s doprovodným programem otevírají muzea a galerie * Kdy: Sobota 15. května, ve většině míst od 18.00 nebo 19.00 do 24.00 * Kde v Brně: připojila se Moravská galerie (Pražákův palác a Uměleckoprůmyslové muzeum), Technické muzeum v Brně (areál Purkyňova), Muzeum města Brna (Špilberk a Měnínská brána), Moravské zemské muzeum (Biskupský dvůr, Dietrichsteinský palác, Anthropos, Palác šlechtičen a Památník Leoše Janáčka), Dům umění města Brna (Dům umění a Dům pánů z Kunštátu), Muzeum romské kultury, Mendelovo muzeum MU, Diecézní muzeum na Petrově, Knihovna J. Mahena (Schrattenbachův palác a Mahenův památník), Galerie Sklepení na nám. Svobody, Galerie HaDivadla, Brněnské kulturní centrum (galerie na Radnické), Hvězdárna a planetárium Kraví hora, Červený kostel a Wannieck Gallery. * Kde mimo Brno: připojilo se Moravské zemské muzeum (Památník Bible kralické v Kralicích, Starý zámek v Jevišovicích), Muzeum Brněnska (Památník písemnictví v Rajhradě, Podhorácké muzeum v Předklášteří, Mohyla míru) * Jak s dopravou: Dopravní podnik vypravuje autobusy zdarma k většině míst, přestupní uzel osmi linek je na Komenského náměstí. Na části spojů pojedou i historická vozidla. Mimo Brno míří spoje do Rajhradu. Další linky do Předklášteří a k Mohyle míru byly na místenky a jsou již zadané. * Kde najít více informací: www.brnenskamuzejninoc.cz

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: