Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

My lišky si musíme pomáhat

Česko

  11:46
PRAHA - Senátoři vrátili poslancům zákon, který by umožňoval při výcviku loveckých psů jejich přímý kontakt s lovenou zvěří. Nepřijetí normy navrhl místopředseda Senátu Jiří Liška s ohledem na mezinárodní dohody o ochraně zvířat.

liška - ilustrační foto

Nyní je liška ve cvičné noře od psa oddělena mřížkou, která brání vzájemnému napadení obou zvířat. Změnu tohoto stavu prosadili poslanci do vládní novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vzhledem k postoji Senátu budou mít možnost své rozhodnutí přehodnotit.

Zachování dosavadní praxe navrhl místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), podle něhož by bylo kontaktní norování v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech, která v Česku platí od března 1999. Současnou podobu výcviku považuje místopředseda Senátu, původním povoláním veterinář, za zcela dostačující. "Ta změna je pro mě nepřijatelná nejen proto, že my lišky si musíme pomáhat," podotkl Liška.

Poslanci prosadili kontaktní výcvik do novely přes nesouhlas ministerstva zemědělství, což dnes připomněl i jeho šéf Petr Gandalovič (ODS). Zároveň ale upozornil na to, že bez dostatečně kvalitně provedeného výcviku by mohlo být vlastní norování pro loveckého psa rizikem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!