Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Mýty a pravda o epilepsii

Česko

I když dnes není výjimkou, že epilepsií trpí třeba i váš pes, je stále považována za určité tabu a vzniká kolem ní spousta mýtů. Co z nich je pravda?

Mýtus č. 1: Epilepsie je duševní onemocnění, které vždy postihuje intelekt pacienta

Ne. Epilepsie není psychiatrickým onemocněním. Intelekt postihuje jen u velmi malé části nemocných. Tento mýtus má své kořeny ve středověku.

Mýtus č. 2: Epilepsie je vždy dědičná Nemusí, i když je pravda, že některé vlohy pro epilepsii se dědí. Tuto nemoc ale lze získat i během života. Může ji způsobit i úraz hlavy, nádor v mozku, cévní mozková příhoda nebo třeba zápal mozkových blan.

Mýtus č. 3: Epilepsie se projevuje záchvaty, které doprovází pád, křeče, bezvědomí či pomočení

To je pouze jeden z typů záchvatů. Záchvat se může projevit také chvilkovou, několikaminutovou automatickou činností. Jedná se například o pomlaskávání nebo chvilkové zakoukání se, kterého si třeba ostatní ani nevšimnou. Pokud dochází k takovým projevům u dětí, mohou být ve škole neprávem obviněny z nepozornosti.

Mýtus č. 4: Epilepsie je nevyléčitelná Některé typy vyléčitelné jsou.

Mýtus č. 5: Dítě, které trpí epilepsií, nemůže ve škole chodit na tělocvik

Pokud netrpí těžkou formou, kdy by mělo záchvaty třeba denně, tak může. Navíc je dobré, že se nevyčlení z kolektivu.

Mýtus č. 6: Lidé s epilepsií by neměli jíst čokoládu To tvrzení nebylo prokázáno.

Mýtus č. 7: Žena s epilepsií by neměla otěhotnět, i když je jinak zdravá

Zpravidla může. Některé typy epilepsie se mohou přenést na dítě, ale dítě může být jinak úplně zdravé. U žen s epilepsií sice hrozí dvakrát vyšší riziko postižení plodu než u „zdravých“ žen, ale i tak se pohybuje jen okolo osmi procent.

Mýtus č. 8: Epileptici nemají šanci získat řidičský průkaz

Současná zákonná úprava to umožňuje za podmínky, že nemocný nemá záchvaty. Ty lze potlačit režimovými opatřeními nebo pomocí léků.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...