Mýty a pravda o epilepsii

I když dnes není výjimkou, že epilepsií trpí třeba i váš pes, je stále považována za určité tabu a vzniká kolem ní spousta mýtů. Co z nich je pravda?

Mýtus č. 1: Epilepsie je duševní onemocnění, které vždy postihuje intelekt pacienta

Ne. Epilepsie není psychiatrickým onemocněním. Intelekt postihuje jen u velmi malé části nemocných. Tento mýtus má své kořeny ve středověku.

Mýtus č. 2: Epilepsie je vždy dědičná Nemusí, i když je pravda, že některé vlohy pro epilepsii se dědí. Tuto nemoc ale lze získat i během života. Může ji způsobit i úraz hlavy, nádor v mozku, cévní mozková příhoda nebo třeba zápal mozkových blan.

Mýtus č. 3: Epilepsie se projevuje záchvaty, které doprovází pád, křeče, bezvědomí či pomočení

To je pouze jeden z typů záchvatů. Záchvat se může projevit také chvilkovou, několikaminutovou automatickou činností. Jedná se například o pomlaskávání nebo chvilkové zakoukání se, kterého si třeba ostatní ani nevšimnou. Pokud dochází k takovým projevům u dětí, mohou být ve škole neprávem obviněny z nepozornosti.

Mýtus č. 4: Epilepsie je nevyléčitelná Některé typy vyléčitelné jsou.

Mýtus č. 5: Dítě, které trpí epilepsií, nemůže ve škole chodit na tělocvik

Pokud netrpí těžkou formou, kdy by mělo záchvaty třeba denně, tak může. Navíc je dobré, že se nevyčlení z kolektivu.

Mýtus č. 6: Lidé s epilepsií by neměli jíst čokoládu To tvrzení nebylo prokázáno.

Mýtus č. 7: Žena s epilepsií by neměla otěhotnět, i když je jinak zdravá

Zpravidla může. Některé typy epilepsie se mohou přenést na dítě, ale dítě může být jinak úplně zdravé. U žen s epilepsií sice hrozí dvakrát vyšší riziko postižení plodu než u „zdravých“ žen, ale i tak se pohybuje jen okolo osmi procent.

Mýtus č. 8: Epileptici nemají šanci získat řidičský průkaz

Současná zákonná úprava to umožňuje za podmínky, že nemocný nemá záchvaty. Ty lze potlačit režimovými opatřeními nebo pomocí léků.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.