Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na 1. máje se rozsvítí fontána pod Národním muzeem v barvách trikolory. Bude poukazovat na soudržnost národa

Česko

  13:41
Praha - V pátek 1. května ve 20:00 bude letos poprvé nasvícena fontána před historickou budovou Národního muzea. Letos nebude střídat různobarevné kombinace, ale zazáří v barvách trikolory. Národní muzeum ve čtvrtek uvedlo v tiskové zprávě, že by tak rádo poukázalo na soudržnost národa a připomnělo její důležitost v současné komplikované době.

Národní muzeum říjen 2018. foto: MAFRA

V úterý 5. května se při globální akci #GivingTuesdayNow v Praze na počest dobrým skutkům rozsvítí také Petřín a Černínský palác.

Počínaje 1. květnem se každý den kolemjdoucím naskytne pohled na kaskádu osvětlené tekoucí vody přímo pod budovou Národního muzea. Tento pohled si bude možné i letos vychutnávat každý večer až do konce října.

V barvách trikolory svítí v Praze také žižkovský televizní vysílač a někdy se do červenomodrobílé barvy odívá i rozhledna na Petříně.

Fontána je vybavena 37 vodotěsnými světly, která umožňují v základním módu

Byli jsme pod obrovským tlakem ze strany měst, odůvodnil Hamáček znovuzavedení parkovacích zón

 vytvořit až 20 000 různých barevných kombinací. Třístupňová fontána je ze žulových a mramorových komponentů.

Střed balustrády nad fontánou je osazen alegorickými sochami, které představují země Českého království. Uprostřed sedí na trůně Čechie s mečem a žezlem. Vlevo je doprovázená řekou Labe, kterou představuje odpočívající stařec, a vpravo Vltavou, jíž je ležící akt mladé ženy. Na okrajích balustrády sedí nalevo alegorická postava Moravy a vpravo pak mladík zosobňující Slezsko.

Česká republika se prostřednictvím Asociace společenské odpovědnosti připojí 5. května k akci #GivingTuesdayNow pořádané celosvětovým hnutím Giving Tuesday. Na znamení dne solidarity, kdy budou lidé z celého světa vzdávat hold štědrosti a dobrým skutkům vykonaným v reakci na pandemii koronaviru, bude svítit rozhledna na Petříně i Černínský palác na Hradčanech. Oslavy Giving Tuesday se po celém světě konají osm let. Každoročně se konají v úterý po Dni díkůvzdání jako protipól k nákupnímu šílenství na Black Friday.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat