Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na 1. máje se rozsvítí fontána pod Národním muzeem v barvách trikolory. Bude poukazovat na soudržnost národa

Česko

  13:41
Praha - V pátek 1. května ve 20:00 bude letos poprvé nasvícena fontána před historickou budovou Národního muzea. Letos nebude střídat různobarevné kombinace, ale zazáří v barvách trikolory. Národní muzeum ve čtvrtek uvedlo v tiskové zprávě, že by tak rádo poukázalo na soudržnost národa a připomnělo její důležitost v současné komplikované době.

Národní muzeum říjen 2018. foto: MAFRA

V úterý 5. května se při globální akci #GivingTuesdayNow v Praze na počest dobrým skutkům rozsvítí také Petřín a Černínský palác.

Počínaje 1. květnem se každý den kolemjdoucím naskytne pohled na kaskádu osvětlené tekoucí vody přímo pod budovou Národního muzea. Tento pohled si bude možné i letos vychutnávat každý večer až do konce října.

V barvách trikolory svítí v Praze také žižkovský televizní vysílač a někdy se do červenomodrobílé barvy odívá i rozhledna na Petříně.

Fontána je vybavena 37 vodotěsnými světly, která umožňují v základním módu

Byli jsme pod obrovským tlakem ze strany měst, odůvodnil Hamáček znovuzavedení parkovacích zón

 vytvořit až 20 000 různých barevných kombinací. Třístupňová fontána je ze žulových a mramorových komponentů.

Střed balustrády nad fontánou je osazen alegorickými sochami, které představují země Českého království. Uprostřed sedí na trůně Čechie s mečem a žezlem. Vlevo je doprovázená řekou Labe, kterou představuje odpočívající stařec, a vpravo Vltavou, jíž je ležící akt mladé ženy. Na okrajích balustrády sedí nalevo alegorická postava Moravy a vpravo pak mladík zosobňující Slezsko.

Česká republika se prostřednictvím Asociace společenské odpovědnosti připojí 5. května k akci #GivingTuesdayNow pořádané celosvětovým hnutím Giving Tuesday. Na znamení dne solidarity, kdy budou lidé z celého světa vzdávat hold štědrosti a dobrým skutkům vykonaným v reakci na pandemii koronaviru, bude svítit rozhledna na Petříně i Černínský palác na Hradčanech. Oslavy Giving Tuesday se po celém světě konají osm let. Každoročně se konají v úterý po Dni díkůvzdání jako protipól k nákupnímu šílenství na Black Friday.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!