Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na 1. máje se rozsvítí fontána pod Národním muzeem v barvách trikolory. Bude poukazovat na soudržnost národa

Národní muzeum říjen 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní muzeum říjen 2018. | foto: MAFRA

Praha V pátek 1. května ve 20:00 bude letos poprvé nasvícena fontána před historickou budovou Národního muzea. Letos nebude střídat různobarevné kombinace, ale zazáří v barvách trikolory. Národní muzeum ve čtvrtek uvedlo v tiskové zprávě, že by tak rádo poukázalo na soudržnost národa a připomnělo její důležitost v současné komplikované době.

V úterý 5. května se při globální akci #GivingTuesdayNow v Praze na počest dobrým skutkům rozsvítí také Petřín a Černínský palác.

Počínaje 1. květnem se každý den kolemjdoucím naskytne pohled na kaskádu osvětlené tekoucí vody přímo pod budovou Národního muzea. Tento pohled si bude možné i letos vychutnávat každý večer až do konce října.

V barvách trikolory svítí v Praze také žižkovský televizní vysílač a někdy se do červenomodrobílé barvy odívá i rozhledna na Petříně.

Fontána je vybavena 37 vodotěsnými světly, která umožňují v základním módu

 vytvořit až 20 000 různých barevných kombinací. Třístupňová fontána je ze žulových a mramorových komponentů.

Střed balustrády nad fontánou je osazen alegorickými sochami, které představují země Českého království. Uprostřed sedí na trůně Čechie s mečem a žezlem. Vlevo je doprovázená řekou Labe, kterou představuje odpočívající stařec, a vpravo Vltavou, jíž je ležící akt mladé ženy. Na okrajích balustrády sedí nalevo alegorická postava Moravy a vpravo pak mladík zosobňující Slezsko.

Česká republika se prostřednictvím Asociace společenské odpovědnosti připojí 5. května k akci #GivingTuesdayNow pořádané celosvětovým hnutím Giving Tuesday. Na znamení dne solidarity, kdy budou lidé z celého světa vzdávat hold štědrosti a dobrým skutkům vykonaným v reakci na pandemii koronaviru, bude svítit rozhledna na Petříně i Černínský palác na Hradčanech. Oslavy Giving Tuesday se po celém světě konají osm let. Každoročně se konají v úterý po Dni díkůvzdání jako protipól k nákupnímu šílenství na Black Friday.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...