Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na Česko se teď valí silné deště. V Chorvatsku udeřilo tornádo

Česko

  8:41
PRAHA - Hydrometeorologové varují před silným deštěm, který by měl od pondělí do středy postupně zasáhnout téměř celé území České republiky. V Itálii si přívalové deště s bouřemi vyžádaly již čtyři mrtvé a jednoho pohřešovaného. Na Chorvatsko udeřilo silné tornádo a převracelo v turistickém kempu přívěsy.

Žena se chrání před deštěm na pražském Proseku. foto: ČTK

Déšť by mohl v ČR zvednout hladiny menších řek, informoval Český hydrometeorologický ústav. V Itálii mezitím v důsledku deštivého počasí umírali lidé.

Jednaosmdesátiletý muž se utopil v podjezdu, který poté, co do něj vjel ve sportovním autě, zaplavila voda ve městě Lecce v kraji Apulie na jihu Itálie. Třiašedesátiletá žena utonula ve výtahu, který zaplavila voda v podzemí domu ve městě Cavallino nedaleko Lecce.

Dvě pětatřicetileté Moldavanky žijící v Itálii našly smrt ve vodě, když se snažily zachránit tři děti, které se dostaly do potíží při koupání v rozbouřeném moři u Benátek. Děti se podařilo zachránit, ale ženy strhl proud.

Jižně od ostrova Elba je pohřešován kapitán turistické lodi, který zmizel v moři, když se pokoušel zajistit uvolněný záchranný člun.

Na kemp Kazela na chorvatském poloostrově Istria udeřilo tornádo, strhávalo stany a převracelo auta i obytné přívěsy. Několik přívěsů se překotilo zrovna ve chvíli, kdy v nich zděšení lidé hledali bezpečné přístřeší.

Podle chorvatských úřadů náhlý pokles teploty o 20 stupňů Celsia způsobil vznik tornáda.

Srážky nejdříve zasáhnou Moravu
Přes české území bude zvolna postupovat výrazná teplá fronta od severovýchodu. Vydatné srážky by měly nejprve v pondělí dopoledne zasáhnout Slezsko a severovýchod Moravy. Podle meteorologů budou postupovat na jihozápad a v noci na úterý zasáhnou jihozápad Čech. Ve středu by srážky měly slábnout.

V pondělí očekávají meteorologové vzestup hladin menších řek. Zejména v Jeseníkách, Beskydech, na menších tocích na východě území a v Novohradských horách a na Šumavě mohou dosáhnout prvního, ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. Postupně by mohly stoupnout i hladiny na středních a dolních tocích.



Následující měsíc by měl být podle předpovědi teplotně průměrný nebo slabě nadprůměrný a srážkově průměrný.

Příští týden maximálně +22 stupňů
Příští týden bude oblačno nebo zataženo a bude pršet. Od pondělí do středy by měl silný déšť postupně zasáhnout téměř celé území Česka. Bude poměrně chladno, denní teploty se budou pohybovat od 16 do 22 stupňů Celsia. Na konci června však mohou vystoupat až ke 26 stupňům.

Na počátku července bude oblačno s přeháňkami a bouřkami, před 10. červencem se částečně vyjasní a teploty by se měly pohybovat mezi 23 a 29 stupni Celsia.

V polovině července by mělo být oblačno s přeháňkami, postupně se bude vyjasňovat a srážky očekávají meteorologové jen ojediněle. Teploty by měly postupně stoupat a kolem 20. července se lidé mohou těšit na letní teploty, které se vyšplhají až ke 29 stupňům Celsia.

Na začátku astronomického léta slunce na své každoroční pomyslné dráze dosáhne k nejsevernějšímu bodu a začne se opět vracet k rovníku. Je také nejdelší den v roce a samozřejmě nejkratší noc, řekl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

Na severním polárním kruhu nezapadne Slunce ani o půlnoci. Toto půlnoční Slunce by bylo možné z Česka zahlédnout z výšky 280 kilometrů. Proto je v červnu vidět nejvíc umělých družic, které nad Českem proletí. Vypadají jako hvězdy a po obloze tiše plují všemi směry.

Kolem slunovratu se také objevují noční svítící oblaka. I je totiž Slunce, které se ukrývá jen mělce pod obzorem, v noci ozařuje. Jde o oblaka ve velkých výškách kolem 80 kilometrů.

Zatímco astronomické léto je doba od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti, která letos připadá na 22. září, klimatologické léto je období mezi 1. červnem a 31. srpnem. Vegetační léto je totiž roční doba, kdy jsou průměrné denní teploty vyšší než 15 stupňů Celsia. Závisí na nadmořské výšce krajiny.

Autoři: ,