Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na dluhopisy vypíše Janota tendr

Česko

PRAHA Ministr financí Eduard Janota se rozhodl vypsat výběrové řízení na firmu, která bude zajišťovat prodej, správu a evidenci státních dluhopisů pro fyzické osoby. Rozhodl se tak poté, co vyšlo najevo, že zakázku má dostat šumperská firma ASD Software bez výběrového řízení. Včera o tom informoval server iHned.cz.

„Ano udělám výběrové řízení. Zadávací dokumentaci jsme poslali třem subjektům - Středisku cenných papírů, burze a firmě ASD Software,“ uvedl Janota. Podle něj se kvůli tomu první emise dluhopisů zdrží, To mu ale nevadí. „Je jedno, že to bude později. Chci hlavně, aby to bylo transparentní,“ dodal ministr.

Ministerstvo financí přitom mohlo zadat zakázku bez výběrového řízení a to potvrdil i antimonopolní úřad. Ministerstvo se však nepokusilo snížit cenu oslovením jiných subjektů. Podle původního plánu měla ASD získat 7,5 procenta z výnosu desetiletých dluhopisů. To by v případě emise za 20 miliard korun a úroku pět procent bylo 75 milionů ročně.

Dluhopisy pro občany by ministerstvo mohlo spustit už v lednu, uvedl Janota. Budou se prodávat přes internet a Českou poštu. Lidé jako poplatek uhradí deset procent z výnosu, který by měl být kolem pěti procent ročně. Novinkou je, že pošta si k tomu naúčtuje ještě další poplatky, protože těchto deset procent půjde jen ministerstvu na správu a provoz systému.

Jak velký bude o ně zájem, zůstává ještě otazníkem. „Ještě nejsou zcela známy podmínky, tak je proto předčasné hovořit o jejich výhodnosti,“ uvedl Jan Bárta, šéf ČSOB investiční společnosti. Státní cenné papíry pro drobné klienty mají být jedním z dalších zdrojů, jak získat peníze pro státní pokladnu. Státní dluh by přitom letos měl přesáhnout 1,2 bilionu korun. V příštím roce hodlá stát vydat dluhopisy v celkové výši 280 miliard korun.

Autor: