Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Na festival dohlížely létající oči

Česko

Britská policie zatkla o víkendu na známém rockovém V Festivalu 62 návštěvníků. Přestupce zákona vypátrala špionážní helikoptéra.

LONDÝN/PRAHA Vystoupení rapera Kanyeho Westa, kralujícího žebříčkům prodejů alb i úspěšných podnikatelů, neúčast zpěvačky Amy Winehouse, která se přes svá slova ve slavné písni Rehab možná musela vrátit na rehabilitační kliniku, nebo skutečnost, že „zlobivý“ Pete Doherty přece jen skončil v policejní cele kvůli drogám, jak jej nedávno varovali u soudu. Víkendové dění na významném anglickém festivalu bylo bohaté, nic ale nepředstihlo zprávu o nové kapitole policejní práce mezi těmi, kdo se na festival přišli bavit. Šlo o vrčící objekt, který se zhruba 90 tisícovkám návštěvníků vznášel nad hlavami - dálkově řízená helikoptéra vybavená kamerou pomohla policii podle zpráv BBC zadržet šedesát dva podezřelých z trestných činů. Více než stovce dalších se pak od policistů dostalo varování.

Policie má z vrtulníku radost Malý vrtulník byl určen zejména ke sledování parkoviště, kde dochází k vloupání do vozů. Jak ovšem uvedla stanice BBC, létající kamera odhalila další druhy nezákonného jednání. Například zhruba polovina zadržených měla u sebe drogy. Britská policie hodlá tohoto prostředku v budoucnu užívat k monitorování větších akcí. „Ze zkoušky vrtulníku máme radost,“ řekl BBC policejní důstojník Pete Owen s tím, že se tak rozšiřuje působnost kamerového systému, který festivalové dění sledoval.

„Delikventům tak chceme vzkázat - vidíme vás, a pokud vás naše kamera přistihne, zatkneme vás.“

S kriminalitou se nepotýká jen britský V Festival, založený roku 1996 firmou Virgin podnikatele Richarda Bransona. Potíže mají i čeští pořadatelé - jak například uvedl začátkem července server iDnes, museli na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích řešit policisté během jediného dne více než dvacet krádeží ve stanech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!