Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na horách se objevil první sníh

Česko

  11:45
Vrcholy některých hor v Česku v noci na dnešek pokryl sníh, na některých místech leží až pěticentimetrová vrstva. Chumelilo na Šumavě i v Jeseníkách. Podle meteorologů není sněžení v polovině září ničím výjimečné, vloni zaznamenali první sníh už 4. září.

Na hory už přišla zima. foto: Reprofoto

Kromě Poledníku, kde nasněžilo pět centimetrů, jsou šumavské stráně zatím ještě bez poprašku. V pondělí sněžilo i na německém Velkém Javoru.

Sněžení v polovině září je podle Karla Žlábka z prášilského infocentra na Šumavě časný, ale ne úplně neobvyklý. "Pamatuji si, že tak před třiceti, čtyřiceti lety jsme chtěli jít v polovině září na jeleny a napadlo i půl metru sněhu," dodal.

V jihočeské části Šumavy se výrazně ochladilo, na Churáňově dnes bylo jen 0,7 stupně Celsia, ale beze srážek. V pondělí tam padal déšť se sněhem. "Je to už klasická zimní povětrnostní situace, výrazná je hlavně tím, že to byla velmi rychlá změna. Prakticky během čtyř dnů spadly teploty o 20 stupňů," řekl  meteorolog Gustav Sysel.

Chladné počasí očekávají meteorologové i v příštích dnech, hlavně ve čtvrtek, kdy hlásí četné přízemní mrazíky. Pak by se mělo hodně pozvolna oteplovat, dodal Sysel.

Několikacentimetrový sněhový poprašek pokryl dnes také nejvyšší vrcholky Jeseníků. "Na Ovčárně jsou teploty těsně pod nulou, sněží a napadlo asi tak do do pěti centimetrů. Momentálně chumelí. Je to od 1200 metrů výše, v níže položených středicích prší. Začalo to dneska," potvrdil náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš.

Autoři: ,