Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na hory přišla obleva a někde stále prší. Většina středisek ale funguje

Česko

  12:56
PRAHA - Déšť a teploty nad nulou zhoršily podmínky v českých lyžařských střediscích. V noci na dnešek sice připadlo pět až deset centimetrů sněhu, ten je ale mokrý a těžký. Většina areálů přesto funguje, i když některé sjezdovky zůstávají zavřené.

Hory foto: Mlejnková Alexandra ČTK

Vleky a lanovky ve všech hlavních střediscích Krkonoš jsou před nadcházejícím silvestrovským víkendem v provozu. Podmínky sice v noci na dnešek vylepšilo až 15 centimetrů přírodního sněhu, přesto nejsou všechny sjezdovky otevřené.

Ve Špindlerově Mlýně tráví dny volna prezident Klaus

Prezident Václav Klaus tráví ve Špindlerově Mlýně zimní dovolenou. Kromě lyžování se v úterý soukromě setkal i s manželkou s premiérem Janem Fischerem. Klaus zůstane ve Špindlerově Mlýně do Silvestra. "Na Nový rok v sedm ráno sedám do auta a odjíždím do Prahy na novoroční projev," upřesnil prezident.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn jsou v provozu všechny lanové dráhy a jede devět z 11 vleků, na sjezdovkách je technický sníh. Omezený je avšak provoz na černých sjezdovkách ve Svatém Petru a na Medvědíně. Teplota ve Špindlerově Mlýně je na nule a drobně prší, v noci připadlo asi 10 cm sněhu.

"Běžte si zalyžovat," vzkazuje čtenářům LN se Svatého Petra prezident republiky Václav Klaus, který tam tráví dny volna. 

V Peci pod Sněžkou jede lanovka a pět vleků, otevřeny jsou dvě třetiny sjezdovek.

Podívejte se na fotogalerii:

V Orlických horách se lyžuje omezeně
V Orlických horách je lyžování omezené. Kvůli výraznému oteplení k teplotám kolem nuly se sníh na sjezdovkách zrychlil a lyžaři by pro měli být při jízdě opatrní. Lyžování zde v omezeném rozsahu nabízejí areály v Říčkách a Deštném.

Denně v provozu jsou všechna větší lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou denně v provozu. Na hlavních svazích leží vrstva technického sněhu kolem 50 centimetrů, podmínky pro sjezdaře jsou podle provozovatelů vleků poměrně dobré.

Byla otevřena nejdelší sjezdovka v Libereckém kraji
V krkonošské Rokytnici nad Jizerou se ode dneška lyžuje na Modré sjezdovce, která je nejdelší v Libereckém kraji. Vede do výšky přes 1300 metrů k vrcholu Lysé hory a je dlouhá tři kilometry.

"Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nám provoz na Modré sjezdovce povolila, i když s přísnými omezeními. Až do dneška fungovala na Lysé hoře jen kratší lanovka a v úterý se u ní tvořily fronty až na 20 minut," řekla mluvčí provozující společnosti Spartak Renata Žalská.

Na Šumavě jedou pouze areály, které mají umělý sníh
Na Šumavě téměř celou noc pršelo, přesto zůstávají v provozu všechny areály, které mají zařízení na výrobu technického sněhu, a provozovatelé hodnotí podmínky pro sjezdaře stále jako dobré. V provozu je největší zimní středisko Plzeňského kraje Špičák, vlek Nad Nádražím, areál Samoty, Belveder, Weissova louka i lanovka na Pancíř. Naopak o všechen sníh přišla Kvilda. 

V hlavních lyžařských areálech na jihu Čech panují nadále příznivé podmínky pro lyžování. Velmi dobré podmínky hlásí skiareál Lipno, horší situace, především kvůli nedostatku sněhu, je na Zadově.

Na sjezdovkách v Jeseníkách leží většinou technický sníh. Přírodního je zde málo, běžkaři si proto v horách příliš na své nepřijdou. Vyznavači sjezdového lyžování si mohou v Jeseníkách zajezdit například ve středisku v Branné. Místní svahy pokrývá asi sedm centimetrů přírodního a 30 centimetrů technického sněhu. Vleky a lanovky jsou v provozu také v areálech Ramzová, Přemyslov, Karlov, Karlova Studánka, Ludvíkov, Kunčice, Dolní Morava či Petříkov.

Napadlý sníh místy zlepšil podmínky pro běžkaře
Podmínky pro běžkaře se místy mírně vylepšily. Na Jizerskou magistrálu připadlo okolo pěti centimetrů sněhu. Dole pokrývá běžkařské trasy jen pár centimetrů vysoká ujetá vrstva, pod hřebeny a na nich leží až 20 centimetrů.

Na Krkonošské magistrále v okolí Harrachova rolba stopy kvůli nedostatku sněhu upravovat nesmí. Běžkaři si stopy prošlapávají sami jako za starých časů i nad dalšími rekreačními centry v západních Krkonoších. V Ústeckém kraji ale běžecké tratě zatím upravené nejsou.

Běžkaři na Šumavě si zatím musejí vystačit převážně jen s prošlápnutými stopami. Připravit se také musí na zledovatělé úseky. V okolí Modravy byla strojově upravena v úterý ráno stopa od Modravského mostu až na Březník, z Modravy k Modravskému mostu je trasa vyšlápnuta.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...