Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Karlštejn, Žebrák a Točník

Česko

PENÍZE NA CESTÁCH

V dubnu začala sezona na hradech a zámcích. Vybrali jsme několik tipů, kam se můžete vydat na celodenní výlet s rodinou.

Karlštejn, jeden z našich nejznámějších hradů, najdete necelých třicet kilometrů jihozápadně od Prahy nedaleko řeky Berounky. Karlu IV., který jej založil ve stejném roce jako pražskou univerzitu, měl sloužit především pro uložení královských pokladů.

Pro návštěvníky jsou zde připraveny dva prohlídkové okruhy - první trvá zhruba hodinu. Uvidíte interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže. Druhý okruh vás provede východním křídlem Císařského paláce, Mariánskou a Velkou věží. Zde jsou k vidění historicky nejcennější prostory hradu. Tento okruh je určen pro malý počet osob a je potřeba se předem objednat. Trasa je ale otevřena až od začátku června.

Přijedete-li autem, nechte jej na centrálním parkovišti, všude dál je to totiž zakázané. Od parkoviště nahoru k hradu je to asi jeden a půl kilometru příjemnou procházkou. Ulička je vroubena obchody s různými suvenýry. Ostatně na Karlštejně jsou obchůdky s upomínkovými předměty a suvenýry všudypřítomné. Občerstvit se můžete v některé z mnoha místních restaurací, ale počítejte spíše s vyššími cenami. Pokud byste chtěli v okolí Karlštejna přespat, možností je dost. Levně se dá ubytovat v místním autokempu pod stanem či v chatce. Nebo si připlatíte za některý z penzionů.

Koněpruské jeskyně Nedaleko od Karlštejna, uprostřed chráněného území Český kras, asi deset kilometrů po místních silničkách, leží Koněprusy. Dostat se sem můžete i z Berouna, od vlakové zastávky jezdí autobus přímo k jeskyním.

Koněpruské jeskyně byly objeveny při těžbě vápence v padesátých letech minulého století na jižní straně návrší Zlatý kůň. Prohlídka jeskyní trvá zhruba hodinu a musíte při ní překonat asi pět set schodů. Sice asi s osmi zastávkami kvůli výkladu, nicméně jistou fyzickou zdatnost mít musíte. Také je třeba počítat s tím, že v jeskyních je stálá teplota kolem deseti stupňů Celsia. Jeskynní systém je třípatrový, chodby měří celkem přes dva kilometry. Prohlídková trasa vede dvěma patry ve vápencích starých přibližně čtyři sta milionů let.

Po prohlídce jeskyní se můžete z návrší Zlatého koně rozhlédnout po západní části Českého krasu nebo se vydat po naučné stezce či se pokusit najít v okolí zkamenělinu prvohorního živočicha. Jeskyně jsou otevřeny denně.

Nejstarší šlechtický hrad Po patnácti kilometrech jízdy od Koněprus přes Zdice se dostanete do městečka Žebrák. Asi dva kilometry od něj stojí zřejmě nejstarší šlechtický hrad, jehož historie se datuje od dob Lucemburků. Z tehdejšího hradu ale mnoho nezbylo. V 80. letech 20. století byla zachráněna hlavní věž, z níž je dnes rozhledna, a byla zajištěna i přední věž s hradbami a zdmi starého paláce. Na Žebráku je otevřeno o víkendech, o prázdninách každý den.

K Žebráku po staletí neodmyslitelně patří i novější hrad Točník, který je vzdálen asi kilometr. Nepřipravené by mohlo zaskočit docela strmé stoupání k hradu. Točník je jednou z našich nerozsáhlejších rekonstruovaných hradních zřícenin, i když zdálky moc jako zřícenina nevypadá. Pořádají se zde různé kulturní programy, středověké jarmarky a podobné akce. Romantická kulisa hradu vás určitě zaujme. Otevřeno tu mají do konce dubna o víkendech, od května denně kromě pondělí.

Více informací najdete na serveru iTEST (www.itest.cz)

Ceny

UBYTOVÁNÍ

* Autokemp Karlštejn: chata malá 220 Kč, velká 440 Kč, stan 55 Kč, osoba 55 Kč, auto 40 Kč

* Penzion Vinice (u parkoviště): dvoulůžkový pokoj se snídaní 1200 Kč, třílůžkový pokoj se snídaní 1650 Kč

VSTUPNÉ

* Karlštejn: 1. okruh - 130 Kč dospělí / 70 Kč děti 6-15 let a studenti / 20 Kč děti do 6 let, rodinné vstupné (rodiče a děti do 15 let) - 320 Kč; 2. okruh - 300 Kč dospělí / 150 Kč děti 6-15 let a studenti (je třeba předem objednat)

* Koněpruské jeskyně: 100 Kč dospělí / 80 Kč důchodci / 50 Kč děti a studenti

* Točník: 50 Kč dospělí / 30 Kč děti

* Žebrák: 20 Kč dospělí / 10 Kč děti

Autor: