Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na letadlo čekaly stovky lidí

Česko

Hrozný začátek dovolené: Dvojí pokažený odlet z Mošnova

OSTRAVA/MOŠNOV Měli si užívat dovolené v Turecku, místo toho strávili den na letišti v Mošnově nebo v nedalekých hotelích. Přibližně dvě stovky turistů čekaly na letadlo Airbus A310 provozované Českými aeroliniemi.

Letadlo mělo do Turecka vzletět v sobotu navečer, ale mělo se svým startem více než den zpoždění. Někteří rozhořčení cestující už cestu s ním vzdali, vrátili se domů a žádají po cestovních kancelářích vrácení peněz. ČSA a vedení letiště se neshodli na tom, kde vlastně problém vznikl.

Podle mluvčí ČSA Hany Hejskové byl sobotní let odložen kvůli poruše pozemního vzduchového zařízení potřebného pro start letounu. To provozuje letiště, pro letadlo ale není běžně bezpodmínečně potřebné – každé letadlo má své vlastní na palubě. O tom, zda využije letištní, se rozhoduje pilot – pozemní zdroj mu může pomoci například při nastartování motorů letadla. Podle vedení letiště jejich zdroj bez problémů funguje pro několik typů letadel a budou prověřovat, co se stalo a zda je problém na jejich straně.

Mluvčí letiště Michaela Kubešová potvrdila, že Airbus A310 společnosti ČSA vyletěl v sobotu odpoledne z Brna a s mezipřistáním v Ostravě měl mířit do turecké Antalye. Letoun měl z Ostravy odstartovat v sobotu po šesté hodině večer. „Z technických důvodů se ale odlet nepodařil. Cestující jsme na přání dopravce převezli do hotelu,“ popsala vývoj Kubešová. Ani opakovaný odlet, naplánovaný na včerejších 4.00, se nepodařil.

Aerolinky prostřednictvím správy letiště poskytly cestujícím občerstvení a náhradní ubytování v okolních hotelích. Uvízlí pasažéři od letiště dostali také dvousetkorunové poukázky na nákup jídla a pití.

Do Ostravy z Prahy zároveň vyjel náhradní stroj, který měl start letadla umožnit.

Část cestujících mezitím odmítla na dovolenou odletět, zástupci cestovních kanceláří to s nimi řešili přímo na místě.

Na palubě letounu byli podle serveru Tn.cz klienti tří cestovních kanceláří. Ti se svěřovali, že letadlo mělo problémy už při startu z Brna a odlet původně plánovaný na 16.45 měl zpoždění půl hodiny. Cestující uvádějí, že stroj zvláštně vibroval a v kabině byly cítit zplodiny od motorů.

Ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček poznamenal, že z Brna letadlo odletělo bez problémů, které by zaznamenali. „Použili vzduchový startér ASU, to ale není nic výjimečného. Týdně ho u nás několik letů využije, závisí na žádosti pilota,“ dodal. Jde o stejné zařízení, s nímž měli starost v Mošnově.

Problémy měl v pátek i jeden z odpoledních letů ČSA do Bruselu, aerolinky ho „z technických důvodů“ zrušily. Cestující tehdy odcestovali následující linkou, na palubu zpátečního letu z belgické metropole se ale všichni nevešli. ČSA jim proto nabídly alternativní řešení, tedy například odlet s jinou leteckou společností nebo pozdějším letem.

***

Část cestujících mezitím odmítla na dovolenou odletět, zástupci cestovních kanceláří to s nimi řešili na místě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...