Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Mars poletíme, ale nevíme kdy a jak

Česko

PRAHA Raketoplánům zbývají poslední tři lety, než po téměř třiceti letech odejdou do výslužby. Američané budou od příštího roku přinejmenším několik let závislí na ruských Sojuzech, sami žádnou pilotovanou kosmickou loď mít nebudou. Kam se bude americká kosmonautika dál ubírat?

Poté, co George Bush začátkem roku 2004 vyhlásil program návratu na Měsíc a letu na Mars a dál (Moon, Mars and Beyond), optimisté věřili, že se vrátí zlaté časy dobývání vzdálenějších končin vesmíru. Škrty v rozpočtu ale nedávno přinesly vystřízlivění. Barack Obama chtěl nejprve zcela zrušit projekt Constellation, jehož součástí měl být vývoj nové nosné rakety a kosmické lodi Orion, jež měla astronauty vrátit na Měsíc. Obsluhu Mezinárodní kosmické stanice a dopravu astronautů na oběžnou dráhu Země má převzít soukromý sektor.

Minulý týden ale Obama částečně ustoupil. Odborníci jeho krok hodnotí slovy „vlk se nají a koza zůstane celá“. Projekt Constellation bude sice pokračovat, ale ve značně omezené formě. Z lodi Orion se stane pouhý záchranný člun pro obyvatele kosmické stanice na oběžné dráze. Nicméně lidé na Floridě a v Texasu, které živí kosmický průmysl a jimž Obama před volbami slíbil, že se nemusejí bát o práci, mají zase na pár let postaráno o živobytí.

Kromě toho má v roce 2015 začít vývoj nové rakety pro vynášení těžkých nákladů a do roku 2025 se máme dočkat letu k blízkému asteroidu. Tento krok někteří experti vítají, protože nám jeho průzkum pomůže připravit se na situaci, že by hrozila srážka podobného objektu se Zemí.

Návrat na Měsíc v nových plánech chybí s odůvodněním, že „tam už jsme byli“. Místo toho se chtějí Američané kolem roku 2035 dostat na oběžnou dráhu Marsu a později na něm i přistát. Přesnější termín Obama pro jistotu nezmínil. Jen poznamenal: „Předpokládám, že se toho dožiji.“

Autor: