Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Na Moravě se zavírají další školy

Česko

OSTRAVA Kvůli epidemii respiračních onemocnění se v Moravskoslezském kraji uzavírají další školy a přibývá také nemocnic, které musely vyhlásit zákaz návštěv. Od včerejška jsou návštěvy zakázány v Třinci-Podlesí na Frýdecko Místecku a dnes se návštěvám uzavře i nemocnice v Novém Jičíně. Už v minulém týdnu vyhlásily kvůli vysoké nemocnosti zákaz návštěv nemocnice ve FrýdkuMístku, Třinci-Sosně na Frýdecko Místecku a v Českém Těšíně a Havířově na Karvinsku.

„Na základě informace Krajské hygienické stanice o rostoucím počtu lidí s respiračním onemocněním jsme se rozhodli k zákazu návštěv. Tímto krokem chráníme naše klienty před možnými komplikacemi způsobené virovými onemocněními,“ vysvětlil ředitel nemocnice v Třinci-Podlesí Karel Dostalík.

V Moravskoslezském kraji se kvůli vysoké nemocnosti zavírají také mateřské, základní a střední školy. V uzavřených školách se nemocnost podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové ve většině případů pohybuje nad 30 procent. Například Základní škola v Šalounově ulici v Ostravě-Vítkovicích ale hlásí 61 procent nemocných a mateřská škola v Těrlicku na Karvinsku dokonce 75 procent.

V Moravskoslezském kraji nyní připadá na 100 tisíc obyvatel 2474 nemocných. K nejvíce postiženým věkovým skupinám patří v regionu děti předškolního a školního věku. Nejvyšší nárůst nemocnosti pak zaznamenali hygienici na Novojičínsku. V přepočtu na počet obyvatel je však na tom nejhůře Ostrava, kde je 3898 nemocných na 100 tisíc lidí.

Na jihu Moravy chřipková epidemie není, nemocných ale přibývá. Počet pacientů v kraji s klasickou chřipkou a respiračními onemocněními vzrostl za uplynulý týden o 17 procent. V regionu připadá na každých 100 tisíc obyvatel asi 1870 nemocných.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: