Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Na mostní unikát se vrátí i sochy

Česko

BRNO Přechod přes ten most mnohé návštěvníky hradu Veveří odrazuje od prohlídky. Most je přitom sám památkou, pochází z roku 1896 a je jednou nejstarších železobetonových konstrukcí v bývalém Rakousko-Uhersku. „Na podzim zahájíme opravu jeho horní části,“ informoval včera kastelán Petr Fedor. Úpravy se dočká povrch, ale i zábradlí včetně jeho dřevěných prvků.

„Záměrem je vrátit na most i sochy, které tam stávaly,“ doplnil vedoucí magistrátního odboru památkové péče Martin Zedníček. Neobjeví se tam originály, ale repliky. Ty existují, patří ale Vysokému učení technickému, které kdysi hrad spravovalo, a to je má ve své budově v Kounicově ulici. Památkáři i brněnský primátor Roman Onderka se na VUT chtějí obrátit s žádostí o dlouhodobou zápůjčku. „Sochy ale jsou jen tři. Čtvrtým byl svatý Florián, z něhož se zachovalo i torzo, snad se časem i za něj podaří vytvořit důstojnou náhradu,“ dodal Fedor.

Úpravu mostu kvůli úsporám nebude platit Národní památkový ústav, jemuž hrad patří. Jeho generální ředitelka Naděžda Goryczková včera podepsala smlouvu, díky níž dostanou na most milionovou dotaci právě od města. „Je to výjimečné, jak si Brno hradu váží,“ zdůraznila. Zatím na něj dalo více než 25 milionů korun.

Most potřebuje ještě úpravy dolní části za asi dva miliony korun. K těm bude třeba postavit vysoké lešení, takže se uskuteční až později. Pokračují ale úpravy některých částí paláce, takže i letos návštěvníci uvidí upravené prostory jednoho z nejzničenějších hradů na Moravě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...