Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Mount Everest se jdou modlit za mír

Česko

KÁTHMÁNDÚ Tři nepálští bratři se chystají strávit rekordních 24 hodin na nejvyšší hoře světa. Na výstup si s sebou berou i třiceticentimetrovou sošku Buddhy. Jak informoval zpravodajský server BBC, po celou dobu se na nejvyšším bodě světa budou modlit za mír v Nepálu i ve světě.

Pro jednatřicetiletého šerpu Pembu Dordžího a jeho dva mladší sourozence je zdolávání Everestu rutinou. Dohromady se mohou pochlubit 16 úspěšnými výstupy na střechu světa. Dobře ale vědí, že hora je nevyzpytatelná. Jejich rodina pochází z odlehlého údolí západně od Everestu a pět ze sedmi bratří již na nejvyšší hoře světa v 8850 metrech nad mořem stanulo. Pemba je navíc držitelem rychlostního rekordu, když se mu v květnu 2004 podařilo ze základního tábora až na špičku Mount Everestu doslova „vyběhnout“ za osm hodin a deset minut.

Současný rekord v délce pobytu na vrcholu hory je 20 hodin. „Nemůžeme vědět, jaké bude počasí. Bereme s sebou veškeré možné vybavení včetně lan. Se sněhem a větrem problémy nemáme. Jsme připraveni,“ říkají bratři. Ve stanu, který prý postaví do díry vyhloubené ve sněhu, spát nebudou. Veškerý čas zasvětí modlitbám. Chtějí tak prý „dosáhnout rekordu a uznání“.

Jejich malý tým pomocníků, mezi nimiž jsou například kuchaři, je bude následovat do výšky 7900 metrů nad mořem. Na expedici přispívají sponzoři, například nepálské banky či firmy vyrábějící sportovní oblečení. Celkové náklady ale nebudou příliš vysoké. Jako domorodci totiž bratři nepotřebují drahá povolení, která jsou vyžadována od cizinců. Na svou pouť se šerpové hodlají vydat již 1. dubna a vrcholu by chtěli dosáhnout během května.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!