Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na nové fakultě se netrhnou dveře s dárci těl

Česko

OSTRAVA Nečekaně velké množství lidí se přihlásilo na výzvu nové Lékařské fakulty Ostravské univerzity, která hledala dárce těl pro vědecké účely. Univerzita už má 250 smluv s lidmi, kteří jí po smrti chtějí darovat své tělo.

„Nejdříve jsme přijímali telefonáty z celé republiky, pak jsme se omezili jen na Moravskoslezský kraj a následně už jsme celou akci museli dočasně pozastavit,“ sdělila proděkanka pro studium Ivona Závacká. Převážné většině z nich je 50 a více. Někteří z dárců se podle mluvčí Evy Kijonkové zmiňovali, že chtějí být užiteční i po smrti. Jiní se zase obávají, že se nikdo nepostará o jejich pohřeb, protože žijí osaměle – škola zajistí kremaci bez obřadu a rozptyl popela, uložení urny nebo její předání pozůstalým.

„Jeden ze starších mužů se vědě upsal proto, že má určité sexuální potíže a nemůže se ani s pomocí lékařů dopátrat jejich příčiny,“ uvedla Kijonková s tím, že muž s nadsázkou podotkl, že snad příčinu jeho strádání odhalí po jeho smrti mladí medici.

Těla zesnulých jsou velmi vzácným a nedostatkovým studijním materiálem a u každého se musí vystřídat desítky studentů. Kdo změní názor, může své rozhodnutí darovat tělo odvolat.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!