Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na polovině stanic padly teplotní rekordy, na jihu Moravy bylo přes 18 stupnů

Česko

  17:29
PRAHA - Teploty v Česku v pondělí dosáhly až 18,3 stupně Celsia, a to v Lednici a Dyjákovicích na jihu Moravy. Na polovině meteorologických stanic měřících třicet a více let padly teplotní rekordy. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav. Již v noci se ale podle předpovědí ochladí až k nule.

Maximum meteorologové zaznamenali v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,4 stupně. foto: MAFRA

„Teploty dnes opět nepřipomínaly zimu. Odpolední maxima se pohybovala nejčastěji mezi dvanácti až šestnácti stupni,“ sdělili meteorologové. „Chladněji bylo jen na západě a severu Čech, nejčastěji kolem deseti stupňů. Naopak na jižní Moravě vystoupily teploty na mnoha místech i nad sedmnáct stupňů,“ doplnili.

Na začátku března se ochladí. Lyžaři mohou vyrazit do hor, bude sněžit

Nejvýše se dostala rtuť v Česku na stanicích v Lednici na Břeclavsku a Dyjákovicích na Znojemsku, shodně 18,3 stupně. V Lednici pondělní hodnota překonala o téměř čtyři stupně rekord z roku 1966. Nad osmnáct stupňů vystoupaly teploty také na dalších jihomoravských stanicích v Brodě nad Dyjí, Strážnici a Pohořelicích. Celkem padly rekordy pro 22. únor na 67 ze 141 stanic měřících třicet let a déle.

Mimořádně teplo bylo v České republice již v neděli, kdy se denní teploty pohybovaly většinou mezi devíti a třinácti stupni. „Toto teplé období ukončí už v noci na úterý studená fronta,“ oznámil Český hydrometeorologický ústav.

Ochlazení přinese déšť a v nadmořských výškách nad 400 metrů i sníh. Teploty klesnou v noci na pět až nula stupňů a nejvyšší denní teploty budou v úterý dosahovat jen dvou až šesti stupňů. Na jih a jihovýchod ale dorazí ochlazení později, v úterý bude v této části Česka sedm až jedenáct stupňů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!