Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Na Pražském hradě se zabydlel Falstaff

Česko

PRAHA Komedie Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela zahájila včera večer v areálu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu Letní shakespearovské slavnosti.

V hlavní roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa se objevil Bolek Polívka. Důvtipnou paní Pažoutovou ztvárňuje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyní Brouzdalovou Eva Režnarová.

Organizátoři z agentury Schok počítají, že letos svými produkcemi naplní do 3. září 161 večerů. Přitom reprízy Menzelovy inscenace jsou už prakticky vyprodány. Slavnosti se během léta uskuteční na sedmi scénách: dvou v Praze a po jedné v Brně, Bratislavě, Ostravě, Košicích a ve Zvolenu. Program nabídne deset titulů, z toho tři premiéry.

Brno nabízí dvě stejné komedie Brněnské shakespearovské dny, které začínají 12. července a končí 4. srpna, nabídnou milovníkům divadla pět inscenací včetně dvou různých provedení Komedie omylů. Jednu inscenaci zhlédnou zájemci nejprve 18. července v podání společnosti PaS de théatre. V představení účinkují herci z různých ostravských divadel, režie se ujal Peter Gábor.

Druhá inscenace, naplánovaná na 27. července, vznikla loni v Praze přímo pro slavnosti. Režisér Ivan Rajmont svěřil role Antifola a sluhy Dromia Martinu Pechlátovi a Filipu Rajmontovi.

Program brněnské přehlídky pod širým nebem doplňují ještě tragédie Macbeth a Antonius a Kleopatra. Další informace najdou zájemci na www.shakespeare.cz.

Autor: