Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na půli cesty mezi sny a realitou

Česko

Letošní nominace na Oscary naznačují obrat od temných příběhů k naději

Jako by se naděje spojované s nástupem nového prezidenta Spojených států Baracka Obamy promítly i do uvažování členů americké filmové akademie, která rozhoduje o nominacích na Oscary.

Pokud se podíváme na výherce Oscarů z posledních dvou dekád, nemůže jednoho nenapadnout, že filmy, potažmo jejich výroční ceny fungují jako zrcadlo ducha doby.

V poslední rok vlády George W. Bushe, jehož druhé volební období bylo sužováno drastickým poklesem popularity, ekonomickými skandály a dalšími aférami, si hlavní trofeje americké akademie rozebraly dva z nejvíce deziluzivních hollywoodských filmů posledních let. Tahle země není pro starý měla chmurně fatalistické vyznění a okaté paralely mezi válkami v Iráku a ve Vietnamu. Drama Až na krev, v němž dravý podnikatel sice pohádkově zbohatne na ropě, ale skončí jako osamocená alkoholická troska, byl zase drtivým popřením amerického snu.

Realistický Hollywood Hlavními vítězi předchozích ročníků pak byla kriminálka Martina Scorseseho Skrytá identita, v níž je bostonská policie prolezlá práskači, nepřikrášlovaný pohled na složitost rasové problematiky v Los Angeles Crash, respektive Million Dollar Baby - drama, v němž hlavní hrdinka jedinou ranou osudu přijde o všechny své sny a naděje. Trendem dokládajícím příklon Hollywoodu k realismu byly také oceňované biografie několika osobností kulturní scény.

Na přelomu století, kdy doznívala relativně bezstarostná 90. léta a největší problém Ameriky představovaly skvrny na oděvu jisté stážistky, přitom Oscarům dominovaly epické romantické velkofilmy jako Titanic, Anglický pacient či Zamilovaný Shakespeare, v nichž se velké lásky odehrávaly na pozadí ještě větších dějinných událostí.

Letos jako by se tyhle dva trendy spojily. V pětici filmů, které Oscarům za rok 2008 dominují, sice najdeme dvě biografická dramata vycházející ze skutečných událostí nedávných amerických dějin. Milk vzpomíná na stejnojmenného bojovníka za práva homosexuálů, Duel Frost/Nixon se točí kolem skandálu Watergate ze 70. let. Je tu však i Milionář z chatrče, archetypální příběh o tom, jak chudý klučina proti všem úkladům osudu k pohádkovému bohatství přišel, a hlavně Podivuhodný případ Benjamina Buttona, v němž se - světe div se -velká láska odehrává na pozadí ještě větších dějinných událostí. Buttona napsal Eric Roth, scenárista velmi podobného Forresta Gumpa.

Přichází čas na změnu i v preferencích oscarové akademie?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!