Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na pustý Strahov se vrátila liga

Česko

Před 986 diváky porazili Bohemians Praha Příbram a znovu se přiblížili záchraně v první lize

PRAHA Tolik prázdných sedaček při ligovém fotbale hned tak neuvidíte. Nejvyšší soutěž se téměř po roce vrátila na Strahov, kde až do loňského jara působila mistrovská Slavia. Na osiřelém stadionu Evžena Rošického tentokrát Bohemians Praha v nuceném azylu porazili fotbalisty Příbrami 1:0.

Jak se dalo očekávat, souboj týmů z dolní části tabulky na Strahov během příjemného jarního odpoledne vůbec netáhl. Na tribunách pro 19 tisíc diváků mu přihlíželo podle oficiálního hlášení 986 diváků, což je druhá nejslabší návštěva sezony. Při zběžném pohledu to každopádně vypadalo jako hodně nadsazený údaj.

Skromnější diváckou kulisu měli v této sezoně opět Bohemians Praha. Když v listopadu hostili Zlín, dorazilo se na Žižkově podívat ještě o 56 diváků méně. Na rozlehlejším Strahově se divácká podpora ztrácela mnohem víc.

„Věřím, že jsme tu poprvé a naposledy,“ tvrdil kouč Bohemians Praha Luboš Urban. „Hrajeme jakoby pořád na hřišti soupeře, už jsme si zvykli,“ posteskl si i Jan Vošahlík, jediný střelec utkání.

Urban současně kritizoval postup svazu, který nařídil jeho týmu přesun ze Žižkova kvůli nekvalitnímu povrchu ve značném předstihu. „V sobotu jsem se byl podívat na Žižkově a vypadalo to tam s trávníkem mnohem lépe než tady. Obvykle o regulérnosti rozhoduje sudí, tady nám to nařídili od stolu. Už mě nic nepřekvapí,“ mávl rukou. Na stavu trávníku bylo znát, že na něm o den dřív hrálo druholigové utkání béčko Sparty a do úterý na něm trénovala reprezentace.

Pořadatelé otevřeli brány jen u hlavní tribuny a sektoru hostujících příznivců. Zavřené naopak zůstaly všechny pokladny, přitáhnout další fanoušky na Strahov zkoušeli „domácí“ vstupem zdarma. Nic nepomohlo – ještě deset minut před začátkem šlo diváky s trochou snahy přepočítat. Spíš než povzbuzování z hlediště byli zřetelně slyšet pokyny hráčů z hřiště.

Rozpumpovat nadšení diváků nemohl ani předváděný fotbal. Z obou stran převládala opatrnost. Bohemians se nakonec povedlo vylepšit ofenzivní statistiky.

Děkovat mohli Vošahlíkovi Za druhý jarní gól mohli děkovat náhradníkovi Janu Vošahlíkovi. Reprezentant do 21 let přišel na hřiště na začátku druhé půle a po čtvrt hodině zařídil rozhodující náskok. Příbram bez kapitána a nejlepšího střelce Huni musela litovat promarněných šancí, které nedokázala dostat za záda vynikajícího brankáře Belaně. Co znamená těsné vítězství pro Bohemians? „Řekl bych, že už jsme zachránění,“ oddechl si Vošahlík.

***

Bohemians Praha 1 Příbram 0

Branka: 61. Vošahlík. Rozhodčí: Královec - Slavík, Čecháček. ŽK: Vošahlík, Novotný -Fantiš, Kalabiška. Diváci: 986. Poločas: 0:0.

Bohemians Praha: Belaň - Macháček, Lencevič (82. Obermajer), Horáček, Turtenwald - Zoubek, Andronic (71. Demeter), Dobeš, Novotný - Kincl, Ibe (46. Vošahlík).

Příbram: Hruška - Plašil, Müller, Nohýnek, Mapanya (74. M. Štochl) - Tarczal, J. Štochl, Borek (65. Šmejkal), Pleško - De Oliveira, Fantiš (77. Kalabiška).

HODNOCENÍ LN

** **

Smutné divácké rekordy

Nejnižší návštěva v historii české ligy 51 diváků (utkání Blšany -Jablonec 3:1, hráno 18. října 2003 v Příbrami) Nejnižší návštěva v této sezoně české ligy 930 diváků (utkání Bohemians Praha - Zlín 1:0, hráno 2. listopadu 2008 na Žižkově) Nejnižší návštěvy v minulých sezonách 2007/08: Jablonec - Teplice 1:0 (1050 diváků) 2006/07: Příbram - Brno 0:1 (1620 diváků) 2005/06: Jihlava - Brno 0:0 (580 diváků)

Autor: