Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Řád Bílého lva jsou navrženi Bohdalová a Remek. Medaili Za zásluhy by měl získat výrobce dortů

Jiřina Bohdalová v pořadu Interview (5. dubna 2021) foto: FTV Prima

Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí páteční Mladá fronta Dnes (MfD). Nejvyšší státní ocenění má obdržet také první československý kosmonaut Vladimír Remek. Deník to uvedl s odvoláním na seznam navržených kandidátů, který získal.
  10:00

Premiér Andrej Babiš (ANO), do jehož svěřenského fondu MfD patří, ve středu po jednání vlády řekl, že podepsal asi 30 prezidentových návrhů na udělení státních vyznamenání.

Bohdalovou navrhl prezident ocenit Řádem bílého lva I. třídy, píše deník. Filmová a divadelní herečka, která Zemana podpořila v prezidentské volbě, už dříve od hlavy státu obdržela medaili Za zásluhy.

Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun
První a jediný československý kosmonaut Vladimír Remek v brněnské hvězdárně...

Nejvyšší státní vyznamenání by měl letos podle MfD získat také Remek, který se v březnu 1978 stal prvním kosmonautem pocházejícím z jiné země než tehdejšího Sovětského svazu a Spojených států amerických. V letech 2014 až 2018 byl Remek českým velvyslancem v Rusku. Na Řád bílého lva ho navrhla Sněmovna.

Ocenění za hrdinství by měl získat velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Zeman ho slíbil ocenit za jeho podíl na letošní evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu.

Medaili Za zásluhy by podle MfD měl získat zakladatel továrny na dorty Marlenka Gevorg Avetisjan či psychiatr Jan Cimický. Stejné ocenění může podle deníku očekávat předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, dramaturg a člen rady ČTK Pavel Foltán, muzikant Karel Vágner, textař Pavel Žák či vinař Miloš Michlovský a in memoriam by jej měl dostat i zesnulý ekonom Michal Mejstřík.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, zakladatel a většinový vlastník finanční skupiny PPF Petr Kellner. Zeman na jaře uvedl, že Kellnerovi udělí Řád bílého lva, podle MfD má ale obdržet medaili Za zásluhy.

Státní vyznamenání se tradičně udělují při příležitosti státního svátku 28. října. Loni bylo slavnostní předávání odloženo kvůli epidemii nového koronaviru, Hrad pouze zveřejnil seznam laureátů. Předávání státních vyznamenání se 28. října zřejmě nebude konat ani letos. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek oznámil, že pokud se prezident nerozhodne jinak, bude ceremoniál odložen na pozdější termín. Zeman je od 10. října hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Podrobnosti o jeho zdravotním stavu Pražský hrad ani nemocnice nezveřejnily.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat