Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na severu Itálie vybuchl vlak. Zemřelo 13 lidí

Česko

Vlak s cisternami vykolejil a vybuchl nedaleko centra města Viareggio. Příčiny havárie se vyšetřují.

ŘÍM „Byla to strašná scéna, na kterou nikdy nezapomenu,“ vypověděl včera jeden ze svědků výbuchu nákladního vlaku v italském Viareggiu. Po explozi prý vyběhl na ulici, kterou osvětlovaly plameny, a před ním na ulici leželo zuhelnatělé tělo. „Už se nedalo nic dělat, jen ho (tělo) přikrýt,“ dodal.

K nehodě došlo krátce po půlnoci, asi dvě stě metrů od nádraží, které je v centru města. Čtyři zadní vagony nákladního vlaku jedoucího z La Spezie do Pisy vykolejily a zkapalněný plyn v nich explodoval. Výbuch připravil o život nejméně 13 lidí a dalších 50 bylo zraněno. Záchranáři včera přitom upozorňovali, že bilance nemusí být konečná. České velvyslanectví v Římě včera odpoledne sdělilo, že nemá zprávy, že by mezi postiženými byl nějaký český občan.

Výbuch postihl oblast v okruhu 300 metrů, kde se podle očitých svědků rozpoutalo skutečné peklo. Kusy vagonů rozmetaných výbuchem zasáhly několik domů u nádraží. Oblast ozářily vysoké plameny, které polykaly okolní domy i auta, nad vším se vznášel hustý kouř a zněly sirény.

Exploze byla tak silná, že v ulici vedoucí kolem nádraží se zřítily dva obytné domy. Tlaková vlna podle agentur poškodila ještě desítky dalších menších obydlí a staveb a desítky aut. Oběťmi jsou obyvatelé obou zřícených domů a náhodní chodci. Byly mezi nimi i nejméně dvě děti. Většina obětí zatím nebyla identifikována.

Dva tisíce evakuovaných „Uviděl jsem, jak k nebi stoupá ohnivá koule,“ popsal událost svědek žijící v domě, odkud je vidět na nádraží. „Pak jsme slyšeli tři velké výbuchy - jako bomby. Vypadalo to, jako kdyby vypukla válka.“

Záchranářům a hasičům se krátce před úsvitem podařilo z trosek domů vyprostit tři živé děti. Pátrali pak dál v rozvalinách po dalších obětech. Ráno jejich velitel oznámil, že většina požárů už byla uhašena. Z obavy před dalšími explozemi bylo z okolí nádraží evakuováno asi 2 000 lidí. Pro některé z nich musely být postaveny stany. Celá oblast byla uzavřena.

Autor: