Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Na šrotovném nám velmi záleží

Česko

Příští týden chceme začít prosazovat naše protikrizová opatření, zejména zavedení šrotovného, říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Výměnou za podporu dvou „zelených“ poslankyň se ČSSD zasadí i o regulaci jízd kamionů.

LN ČSSD při zdůvodňování svržení koaliční vlády často argumentovala tím, že vláda včas nezareagovala na nástup ekonomické krize do Česka. Jak chcete nyní tuto akceschopnost zvýšit?

Dva ze tří návrhů vlády směřujících ke zmírňování dopadů recese – zrychlené odpisy a novelu insolvenčního zákona – sociální demokracie ve sněmovně podpoří. Nepodpoříme pouze návrh na slevy na sociálním pojistném. Příští týden začne Poslanecká sněmovna projednávat legislativní návrhy ČSSD na zmírnění dopadů hospodářské krize. Uvidíme, jak k nim vláda přistoupí. Pokud o nich bude vládní koalice ochotna diskutovat, pak bychom se mohli dohodnout na dalších legislativních iniciativách.

* LN Které z návrhů ČSSD považujete za klíčové?

Navrhujeme zavedení šrotovného, na kterém nám velmi záleží. Osvědčilo se v řadě okolních zemí a podle mého názoru by vláda v této věci mohla ustoupit a tento návrh podpořit. Navrhujeme také zvýšení podpory v nezaměstnanosti a prodloužení doby poskytování těchto podpor. Debatu bychom chtěli vést i o dočasném zvýšení slev na dani u daně z příjmů.

* LN A kde by byla ČSSD naopak ochotna ustoupit?

Nyní není situace, aby opozice vytvářela kompromisy s menšinovou vládou, která je v demisi. Jsme připraveni přistupovat selektivně k jednotlivým návrhům.

* LN Zmínil jste, že slevy na sociálním pojištění nehodláte podpořit. Jaké je vaše alternativní řešení?

Výhodnější by bylo navýšení dotací úřadům práce na podporu nových konkrétních pracovních míst. Dotace na vytváření nových pracovních míst by měly spolknout tři až čtyři miliardy korun.

* LN Včera se opozici podařilo dát dohromady 101 hlasů k sesazení vlády. Budete mít 101 hlasů i k prosazování některých ekonomických opatření?

Určitě budeme jednat s nezařazenými poslanci, abychom prosadili náš vlastní protikrizový balíček a také návrh zákona, kterým chceme zastavit privatizaci pražského letiště. Chceme prosadit zákon, který by trvale určil letiště jako majetek státu.

* LN Měli přeběhlíci na oplátku za hlasy proti vládě ekonomické požadavky, které bude nyní ČSSD zohledňovat?

Vnímáme požadavky bývalých poslankyň Strany zelených na omezení kamionové dopravy. Nedošlo k žádným dohodám, ale budeme usilovat o řešení, aby došlo buď k omezení jízd kamionů, nebo ke zvýšení mýta v kritických hodinách. O návrzích na změnu daňového systému jsme nediskutovali.

* LN Pokud by stávající koalice byla ochotna akceptovat některá ekonomická opatření sociální demokracie, byli byste vy ochotni tolerovat např. modifikovanou vládu Mirka Topolánka?

Tyto procesy není dobré vzájemně podmiňovat. Nepomohlo by to řešení hospodářské ani politické situace. Měl by být stanoven termín předčasných voleb a měla by být dohoda na vládě odborníků, která by se měla soustředit na řešení krizové agendy po dohodě s hlavními politickými stranami.

* LN Jaký by mohl být přínos vlády odborníků pro ekonomiku?

Jedním z hlavních úkolů takové vlády by mohlo být stanovení přijetí eura.

* LN Jak byste vyvrátil spekulace, že důvodem odmítání rychlého uskutečnění předčasných voleb je snaha ČSSD těžit z očekávaných negativních dopadů globální krize na Česko?

Spoléhat se na to, že negativní dopady hospodářské krize by mohly posílit předvolební postavení ČSSD, by bylo chybné. Pakliže bychom totiž nebyli schopni dopady krize zvládnout, na situaci by mohly vydělat spíše extremistické politické strany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!