Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Strahově může být na jaře těsno

Česko

Až pět fotbalových týmů se bude možná na začátku jarní části příští sezony dělit o stadion Evžena Rošického.

PRAHA Dlouho šlo o neoblíbený azyl Slavie, po otevření Edenu zmizel v minulé sezoně ligový fotbal z pražského Strahova úplně. Už brzy se ale může stát stadion Evžena Rošického znovu cílem cest fanoušků. K domácím utkáním na něm budou možná nastupovat až čtyři kluby z nejvyšší soutěže a s nimi ještě rezerva Sparty.

O případný přesun na Strahov se zajímá trojice Bohemians 1905, střížkovští Bohemians Praha a Kladno. „Tyto kluby už od nás dostaly informace, příští týden bychom jejich smlouvy mohly doladit,“ řekl LN za majitele objektu ekonomický ředitel Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Pavel Pávek.

Alternativní hřiště by zmíněné týmy využily pouze v případě nepříznivého počasí. Na vlastních stadionech totiž nemají vyhřívaný trávník, což je jedna z podmínek, kterou je nutné splnit před startem nového ročníku ligy. Výjimku získají jen ty s platnou nájemní smlouvou na stadion s vyhřívanou plochu. Tento postup na včerejším zasedání schválil výkonný výbor fotbalového svazu, konečné slovo bude mít v polovině července Ligové shromáždění.

Kromě toho by od začátku fotbalového jara mohla na Strahov přesídlit také Sparta. Vicemistr zvažuje zahájení rekonstrukce stadionu na Letné. „V plánu není jen větší přestavba hlavní tribuny, ale také zvýšení komfortu pro všechny návštěvníky. Konkrétní verdikt, kdy by celá akce mohla začít, ale ještě nepadl. Ani nemáme stanovený termín, dokdy se musíme rozhodnout,“ uvedl tiskový mluvčí Sparty Tomáš Křivda.

Nájem bude pro všechny stejný V případě, že by se na Strahově sešly na začátku roku všechny čtyři účastníci nejvyšší soutěže a k nim se přiřadila ještě druholigová sparťanská rezerva, hrozily by vážné termínové kolize.

„Vyhřívání je kvalitní, ale od pátku do pondělí jde na stadionu odehrát maximálně dvě utkání,“ upřesnil Pávek za majitele Strahova. Šéf oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas připouští, že by to mohl být problém. „Ale ještě nemám od klubů nic černého na bílém. Až budou dokumenty ležet na stole, nějaké řešení najdeme.“

Cenu pronájmu za jeden zápas ještě ČSTV nestanovil. „Nebude se ale pro jednotlivé kluby lišit,“ upřesnil Pávek. Dostane se podle něj taxa přes stotisícovou hranici? „Možná to bude i méně,“ odhadl.

Stadion si na sebe i přes zvýšenou vytíženost jen těžko vydělá. „Náklady na provoz částečně pokrývají dotace od ministerstva školství. Naše strahovská divize má roční rozpočet 55 milionů, naposledy vykázala ztrátu 12 milionů.“

I když se na stadionu nepořádaly žádné víc navštěvované akce, podle Pávka ale nechátral. „Máme tady atlety. Stadion dál žije - jen ne fotbalovou ligou.“ To se nejspíš v blízké budoucnosti razantně změní.

***

Kdo může hrát na Strahově Sparta Praha Stěhování z Letné přichází v úvahu nejdřív v zimě, pokud se klub pustí do modernizace svého stadionu. Kladno, Bohemians 1905, Bohemians Praha (Střížkov) Tři účastníci ligy se přesunou mimo své stadiony bez vyhřívaných trávníků v případě nepříznivých klimatických podmínek. Sparta Praha B Rezerva letenského klubu stráví na Strahově celou druholigovou sezonu stejně jako dosud.

Autor: