Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Na Štvanici bude místo stadionu koncertní síň

Česko

  8:01
PRAHA - Největší a akusticky nejlepší koncertní síň v metropoli by měla vyrůst na pražské Štvanici. Vešlo by se do ní až dva tisíce posluchačů jazzu nebo klasické hudby a koncertovat by v ní měly hvězdy světového hudebního nebe. Má to však háček: kvůli supermoderní koncertní hale by byl zbořen legendární zimní stadion na Štvanici, kde českoslovenští hokejisté v roce 1947 vyhráli mistrovství světa.

Lázně nebo koncertní hala? Pražský ostrov Štvanice by mohl mít v budoucnu novou dominantu. foto: ČTK

Záměr minulý týden zveřejnil ředitel Českého národního symfonického orchestru. „Ano, byla by to úplně nová stavba a vznikla by místo zimního stadionu,“ sdělil včera LN Jan Hasenöhrl. Jde o jeho muzikantskou vizi, prý má ale už připraveny první nákresy a finanční krytí. Kdo by však měl být investorem, stejně jako další informace kolem výstavby, prozradit odmítl.

Ve hře je rovněž výstavba nových lázní
Památkáře plán stavby koncertní síně zaskočil. Zimní stadion na Štvanici je totiž památkově chráněný. Zbourat ho lze tedy jedině tehdy, pokud z něho ministerstvo kultury sejme památkovou ochranu. Ministerští úředníci ale pokaždé v minulosti žádosti o zrušení památkové ochrany zamítli.

„Ta stavba své hodnoty má, podobně jako strahovský stadion. Představuje typ sportovní stavby z první republiky, i když tam v 50. a 60. letech 20. století vznikla dostavba,“ konstatoval ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Michael Zachař.

Památkáři by souhlasili s jeho přestavbou i jiným funkčním využitím. Demolici by ale patrně neakceptovali. Se zbořením části hokejového stadionu ale počítá také další developer, německá společnost Meridian Spa, která má ostrov Štvanice od hlavního města pronajatý na desítky let.

Její zástupci včera potvrdili, že také oni počítají s demolicí zimního stadionu, který je prý v zanedbaném stavu. Na jeho místě by měly vyrůst lázně. Zástupci Meridian Spa uvažují o tom, že znovu požádají ministerstvo kultury o zrušení památkové ochrany. Ke stadionu patří i přiléhající památkově chráněná kavárna. „Fuchsovu kavárnu určitě zachováme. Kavárnu tam neobnovíme, ale zřejmě tam otevřeme restauraci,“ prohlásil za developera Martin Kodeš.

Meridian Spa už má rok schválené územní rozhodnutí na východní část ostrova Štvanice, kterou chce asi za dva roky upravit na veřejný park pro volnočasové aktivity. „Jestli tam zůstane i skatepark a tenisové kurty, to je otázka na další diskusi. Protože skatepark a kurty, to jsou jediná místa z té východní části ostrova, kde lze něco stavět,“ dodal Kodeš.

Ostrov Štvanice leží v záplavové zóně a byl povodněmi v roce 2002 zcela zpustošen. Právě to podle Meridian Spa zpozdilo proměnu ostrova, tedy plány, s nimiž před lety firma výběrové řízení od města na pronájem Štvanice vyhrála.

Na stranu příznivců koncertní síně se nečekaně přidal pražský primátor Pavel Bém. „Současná situace mi nepřipadá dlouhodobě únosná. Historická smlouva je pro město mimořádně nevýhodná a památkově chráněná Štvanice si zaslouží investiční prostředky i adekvátní veřejnou funkci,“ napsal v SMS zprávě Bém.